w

Sąd administracyjny w Warszawie wstrzymuje postępowanie w sprawie kopalni Turów (gazetawroclawska.pl)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał postępowanie dotyczące decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska odnośnie wydobycia węgla w kopalni Turów. Decyzja ta wynika z braku zakończenia równoległego postępowania w sprawie zmiany decyzji środowiskowej. Sędzia Agnieszka Wójcik zaznaczyła, że sąd miał obowiązek wstrzymania postępowania w tej sprawie.

Sędzia Agnieszka Wójcik uzasadniła tę decyzję, wskazując na obowiązek sądu administracyjnego do wstrzymania postępowania. Pełnomocnik Greenpeace, mec. Bartosz Rogala, wyjaśnił, że inwestor złożył wniosek o zmianę decyzji przed zaskarżeniem jej przez ekologów. Później PGE GiEK wycofało ten wniosek, co skutkowało umorzeniem postępowania przez GDOŚ.

Sędzia Wójcik podkreśliła, że postępowanie sądowe zostało wstrzymane do czasu uprawomocnienia decyzji o umorzeniu. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała, że decyzja WSA nie zagraża funkcjonowaniu kompleksu Turów, a koncesja na wydobycie obowiązuje do 2044 roku.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaznaczył, że wstrzymanie postępowania to kluczowa decyzja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. WSA zawiesił postępowanie sądowe w sprawie Turów. Koncesja na wydobycie obowiązuje do 2044 roku, więc funkcjonowanie kopalni nie jest zagrożone.

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatruje skargi organizacji ekologicznych dotyczące decyzji środowiskowej GDOŚ z września 2022 roku, zezwalającej na kontynuację wydobycia w Turów. Skargi zostały złożone przez m.in. Fundację Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Zarzuty odnoszą się do raportu inwestora o oddziaływaniu na środowisko, który był podstawą decyzji GDOŚ. Zaskarżona decyzja częściowo uległa zmianie, a minister klimatu i środowiska, opierając się na decyzji GDOŚ, przedłużył koncesję dla kopalni Turów do 2044 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

Zderzenie dwóch samochodów w pobliżu Woli-Chojnaty. Trzy osoby nie żyją, dwie są ciężko ranne (i.pl)

Poznańscy radni planują stworzenie grzebowiska dla zwierząt w pobliżu cmentarza na Miłostowie (gloswielkopolski.pl)