w

Rząd zamierza przyjąć uchwałę dotyczącą inwestycji związanych z budową elektrowni atomowej na Pomorzu (dziennikbaltycki.pl)

We wrześniu rząd Mateusza Morawieckiego planuje przyjąć małą uchwałę w sprawie dodatkowych inwestycji na Pomorzu, związanych z budową elektrowni atomowej. Informacje te zostały przekazane przez Annę Łukaszewską-Trzeciakowską, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Dodatkowe inwestycje w województwie pomorskim mogą sięgać około 200 mln zł.

Lista inwestycji została stworzona we współpracy z wojewodą pomorskim i zawiera pomysły samorządów z obszarów potencjalnie objętych budową elektrowni atomowej. Projekt uchwały będzie oparty na weryfikacji tych planów i projektów pod kątem ich wpływu na społeczność i infrastrukturę.

Rząd planuje przyjąć małą uchwałę atomową jeszcze we wrześniu, co może przyspieszyć realizację programu polskiej energetyki jądrowej. Inicjatywa ta ma również przynieść korzyści gospodarcze dla Pomorza, tworząc miejsca pracy i rozwijając sektor usługowy związany z budową i eksploatacją elektrowni.

Minister Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała również o dużym programie wsparcia inwestycji na Pomorzu, który obejmuje infrastrukturę drogową, kolejową i hydrotechniczną na potrzeby elektrowni jądrowej. Całkowity koszt tego programu wynosi ponad 4,7 mld zł.

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce planowana jest na 2026 rok. Program zakłada budowę sześciu bloków o łącznej mocy od 6 do 9 GW, co ma zabezpieczyć przyszłość energetyczną kraju.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Sąd skazał Dorotę W. na 16 miesięcy więzienia. Kobieta wbiła nóż prosto w serce swojego partnera (lovekrakow.pl)

Prywatny przewoźnik BP Tour zmaga się z utrzymaniem regularnych kursów. ZTM Gdańsk rozważa zerwanie umowy (pulsgdanska.pl)