w

Rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Wojna i morze” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (dziennikbaltycki.pl)

Już dzisiaj startuje piąta edycja konferencji naukowej „Wojna i morze”. Wydarzenie odbywa się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i potrwa od 24 do 25 sierpnia.

Program obejmuje różnorodne referaty, m.in. o korsarzach, historii Marynarki Wojennej w Brazylii, czy tradycjach pogrzebów holenderskich bohaterów morskich. Poruszane będą również tematy związane z polskim lotnictwem morskim i bitwami podczas II wojny światowej. Ponadto, dostępna będzie też prezentacja badań nad wrakami morskimi i ich rekonstrukcjami cyfrowymi.

W gmachu w Gdyni odbędą się liczne prelekcje. W czwartek rano unikalne skarby marynistyczne zaprezentuje dr hab. Andrzej Suchcitz z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Natomiast Oskar Myszor z Muzeum Marynarki Wojennej opowie o 70. rocznicy placówki. Wykłady wygłoszą także dr hab. Andrzej Olejko, Anna Bergier i Maria Brzeska-Wasik z Archiwum Wojskowego w Toruniu.

Prof. dr hab. Maciej Franz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosi prelekcję, po której odbędzie się dyskusja. A po przerwie kontynuowane będą wykłady, w tym dr hab. Tomasza Ciesielskiego z Uniwersytetu Opolskiego, dr hab. Witolda Rewery z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prof. dr hab. Krzysztofa Kubiaka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz prof. dr hab. Jana A. Bartelskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jutro w konferencji zabierze głos m.in. Aleksander Gosk z Muzeum Marynarki Wojennej, dr Mariusz Kardas z Akademii Marynarki Wojennej, dr hab. Andrzej Pawlak z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, dr hab. Olga Morozowa z Czerkaskiego Narodowego Uniwersytetu, ppłk dr inż. Piotr Krzykowski z Akademii Sztuki Wojennej oraz dr hab. Tadeusz Kondracki z Polskiej Akademii Nauk.

Na stronie www.muzeummw.pl dostępny jest pełny program konferencji. Wstęp na prelekcje jest bezpłatny, a wydarzenie wspierane jest przez „Dziennik Bałtycki” i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Odkryto przedwojenną kasę pancerną podczas remontu gdyńskiego szpitala. Eksponat trafi do muzeum w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)

Katowice Airport buduje nowoczesny parking na 757 nowych miejsc dla kierowców (dziennikzachodni.pl)