w

Odkryto przedwojenną kasę pancerną podczas remontu gdyńskiego szpitala. Eksponat trafi do muzeum w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)

Podczas remontu apteki w szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni natrafiono na kasę pancerną sprzed II wojny światowej, pochodzącą z okresu Wolnego Miasta Gdańska. Obiekt najpierw zostanie poddany konserwacji, a później będzie wystawiony w muzeum. Odwiedzający będą go mogli podziwiać jeszcze w tym roku.

Piotr Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, poinformował, że kasa pancerna odnaleziona w szpitalu została przekazana do konserwacji przez spółkę Szpitale Pomorskie, która zarządza gdyńską placówką medyczną. Za prezentację tego cennego znaleziska będzie odpowiedzialne Towarzystwo Przyjaciół Gdańska. Pomimo że stan kasy jest dobry, wymagane jest odnowienie niektórych elementów. Poprzez dobór odpowiedniej farby ma też zostać przywrócony oryginalny kolor obudowy sejfu.

Prace konserwatorskie mają trwać przez dwa miesiące, a później kasa będzie eksponowana w Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, prowadzonym przez TPG i znajdującym się przy Długim Targu. Co więcej, nadal istnieje też oryginalny komplet kluczy do sejfu, co się bardzo rzadko zdarza w takich przypadkach. Piotr Mazurek podkreśla, że nieczęsto pojawia się sytuacja, że klucze do przedwojennych sejfów są nietknięte.

Kasa pancerna, która teraz jest pod opieką TPG, nie wymaga naprawy, a jedynie kosmetyki.

Historia szafy osnuta jest tajemnicą. Prawdopodobnie przed wojną służyła do przechowywania dokumentacji aptecznej i cennych mikstur, zabezpieczonych przed nieautoryzowanym dostępem. Możliwe, że zawierała silne leki, takie jak morfina, czy nawet substancje halucynogenne. Nie jest jednak możliwe dokładne ustalenie, kiedy sejf trafił do szpitala w Gdyni. Pewne jest to, że ma prawie sto lat i został wyprodukowany przez Danziger Geldchrank – Fabrik und Tresor Bauanstalt oraz Emil Krause, Gdańską Fabrykę Szaf Pancernych i Przedsiębiorstwo Budowy Sejfów.

Zakład ten produkował podobne kasy w latach 1920-1932 przy obecnej ul. Elbląskiej, dawniej znanej jako Kneipab. Gdyński szpital, w którym znaleziono sejf, rozpoczął działalność pod koniec 1928 roku. Placówkę założyło Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Natomiast teren pod zabudowę przekazała w formie darowizny Elżbieta Skwiercz, nestorka jednej z najbardziej znanych rodzin gdyńskich.

Piotr Mazurek, prezes TPG, zapewnia, że kasa trafi do muzeum jeszcze w tym roku, a odwiedzający będą mogli podziwiać ten cenny zabytek zarówno w sezonie letnim (w godz. 12:00-18:00), jak i sezonie zimowym (w godz. 12:00-17:00).

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Turysta w Murzasichlu usłyszał w lesie wołanie o pomoc. Policjanci odnaleźli zaginionego nastolatka (zakopane.naszemiasto.pl)

Rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Wojna i morze” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (dziennikbaltycki.pl)