w

Rozpoczęcie rekrutacji na studia lekarskie na Podhalańskiej Uczelni Zawodowej (zakopane.naszemiasto.pl)

Na Podhalu rozpoczyna się kształcenie lekarzy, gdyż Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu otrzymała zgodę na uruchomienie kierunku studiów lekarskich. Rekrutacja na te studia właśnie się rozpoczęła, a zainteresowanie jest obiecująco duże.

Minister Edukacji i Nauki zatwierdził utworzenie jednolitych studiów magisterskich dla przyszłych lekarzy, dzięki czemu uczelnia dopełniła wszystkich procedur niezbędnych do uruchomienia tego kierunku. Studenci będą odbywać sześcioletnie jednolite studia magisterskie, a od piątego semestru będą uczestniczyć w zajęciach klinicznych, w tym specjalizacyjnych, organizowanych w różnych szpitalach, m.in. na terenie Podhala, Myślenic i Krakowa.

Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymają tytuł zawodowy – lekarz, jednak przed wykonywaniem zawodu będą musieli zdać egzamin państwowy i podjąć rezydenturę oraz specjalizację w konkretnych dziedzinach medycyny, takich jak pediatria, chirurgia czy kardiologia. Rekrutacja na nowy kierunek studiów rozpoczęła się na rok akademicki 2023/2024, a planowane jest przyjęcie maksymalnie 45 studentów.

Przygotowania trwały kilka miesięcy

Proces uruchomienia tego kierunku był wymagający, obejmował procedury zatwierdzenia przez różne instytucje nadzorujące jakość kształcenia przyszłych lekarzy, takie jak Ministerstwo Zdrowia i Polska Komisja Akredytacyjna. Po wielu miesiącach wysiłku ze strony uczelni i współpracy z odpowiednimi organami Ministerstwo Edukacji i Nauki wreszcie udzieliło zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego w Nowym Targu.

Powodem wprowadzenia tego kierunku było obecne zapotrzebowanie na lekarzy w kraju. Uczelnie zawodowe związane z medycyną zostały uprawnione do kształcenia przyszłych lekarzy. Kierunek lekarski ma za zadanie przygotować absolwentów do samodzielnego wykonywania zawodu medycznego, obejmującego opiekę nad pacjentem, diagnozę, leczenie, rehabilitację i profilaktykę zdrowotną.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Akty wandalizmu na cmentarzu żydowskim w Katowicach. Straty oszacowano na 200 tys. złotych (dziennikzachodni.pl)

Próbował okraść Ratusz Oruński w Gdańsku. Próbował przekonać policję, że przyszedł tylko posprzątać teren (dziennikbaltycki.pl)