w

Akty wandalizmu na cmentarzu żydowskim w Katowicach. Straty oszacowano na 200 tys. złotych (dziennikzachodni.pl)

Zdewastowano cmentarz żydowski w Katowicach przy ul. Kozielskiej. Wandale uszkodzili 7 zabytkowych nagrobków, a straty oszacowano na 200 tys. złotych. Katowicka policja poszukuje sprawców tego aktu, za który grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Osoby odpowiedzialne za zniszczenia będą zobowiązane do naprawy szkód lub wpłacenia równowartości zniszczonego mienia na fundusz ochrony zabytków.

W niedzielę 16 lipca opiekun cmentarza zauważył zniszczenia na terenie cmentarza. Powiadomił o incydencie Gminę Wyznaniową Żydowską, a policja otrzymała zawiadomienie na Komisariacie nr 1 Policji w Katowicach. Dokonano oględzin, stwierdzając 7 uszkodzonych nagrobków i skierowano wniosek do prokuratury w celu wszczęcia śledztwa. Straty oszacowano na 200 tysięcy złotych.

Wandale dobrze znali teren nekropolii

Przewodniczący Chewra Kadisza przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, Sławomir Pastuszka, wskazał na możliwość większych strat. Sąd może orzec obowiązek naprawy szkody lub wpłacenia na fundusz ochrony zabytków równowartości zniszczonego mienia. Wandale dostali się na teren od ul. Nad Osiekiem i zniszczyli kilka nagrobków. Pastuszka opisuje, że sprawcami prawdopodobnie były młode osoby, które dobrze znały teren cmentarza. Do swojego czynu użyli narzędzi z cmentarnego magazynu.

Bezpieczeństwo można poprawić poprzez zainstalowanie kamer miejskiego monitoringu. Kolejnym problemem cmentarza są wrzucane nielegalnie śmieci od strony ul. Kozielskiej. Monitoring mógłby pomóc również w ujęciu osób dopuszczających się takiego zachowania.

Na piątek 21 lipca planowane jest społeczne sprzątanie cmentarza

Jest to miejsce, w którym spoczywa wielu zasłużonych mieszkańców Katowic. Regularnie organizowane są też spacery z oprowadzaniem, które pozwalają poznać historię tego miejsca. Udział w spacerach wymaga wcześniejszej rezerwacji. Darczyńcy mogą dobrowolnie wpłacać 15 zł lub więcej za uczestnictwo w spacerze.

Katowicki cmentarz żydowski ma bogaty zespół rzeźby nagrobnej, odzwierciedlający rozwój tej sztuki.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Krakowska policja zatrzymała trzy osoby oszukujące kierowców przy pomocy kodów QR (gazetakrakowska.pl)

Rozpoczęcie rekrutacji na studia lekarskie na Podhalańskiej Uczelni Zawodowej (zakopane.naszemiasto.pl)