w

Rewolucja składkowa: Wyższe koszty dla firm i niższe wynagrodzenia dla pracowników (www.money.pl)

Rewolucja składkowa zapowiada zmiany w umowach cywilnoprawnych i systemie ubezpieczeń społecznych. Ta rewolucja w składkach wpłynie na portfele zarówno zleceniodawców, jak i zleceniobiorców.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada ograniczenie segmentacji rynku pracy i większą ochronę socjalną dla wszystkich pracujących poprzez objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem umów zlecenia. Obecnie składki na ZUS płaci się tylko przy pierwszej umowie, ale to się zmieni.

Zmiana ta oznaczać będzie konieczność płacenia pełnego zestawu składek ZUS przy wszystkich umowach zlecenia, także umowach o dzieło. Wyjątkiem będą umowy z uczniami i studentami do 26. roku życia.

Skutkiem tych zmian będą niższe płace netto dla zleceniobiorców, a wyższe koszty dla firm. Przykładowe wyliczenia pokazują, że koszty dla zleceniodawcy mogą wzrosnąć o ponad 20%, a dla zleceniobiorcy kwota „na rękę” może spaść nawet o prawie 14%.

Różnice te mogą mieć długofalowe konsekwencje dla systemu emerytalnego i ryzyka wzrostu szarej strefy.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

19 komentarzy

Służby chcą uzyskać dostęp do prywatnych treści wysyłanych przez e-maile i komunikatory użytkowników (www.rmf24.pl)

Znęcali się nad kotami, trzymając je w okropnych warunkach: fekalia w mieszkaniu i nieznośny odór (gazetawroclawska.pl)