w

Ratowanie drzew w Krakowie: Aktywiści i mieszkańcy domagają się standardów ochrony drzew (gazetakrakowska.pl)

Akcja Ratunkowa dla Krakowa apeluje do prezydenta Jacka Majchrowskiego o wprowadzenie standardów ochrony drzew na terenie miasta. Brak tych standardów skutkuje niszczeniem drzew, szczególnie podczas realizacji projektów. Można tego uniknąć, wymagając od inwestorów odpowiednich zabezpieczeń i stosując kary za ich łamanie.

Kraków posiada zalecenia ochrony drzew z 2013 roku oraz uchwałę Rady Miasta, określającą obowiązki inwestorów przed i w trakcie inwestycji. Niemniej jednak brakuje zarządzenia prezydenta, co sprawia, że drzewa są niedostatecznie chronione – zaznacza Monika Konieczna z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Aktywiści wskazują na brak wystarczającej ochrony drzew w przepisach dotyczących inwestycji. Obecna ustawa o ochronie przyrody nie porusza tej kwestii w wystarczający sposób. Decyzje środowiskowe nie zawierają precyzyjnych wytycznych związanych z ochroną drzew w procesie inwestycji, co naraża je na zniszczenia. Wprowadzenie standardów jest konieczne, aby inwestorzy wiedzieli o swoich zobowiązaniach, a mieszkańcy mieli dostęp do informacji na ten temat – zauważa Aleksandra Piotrowska.

Drzewa są często niewłaściwie chronione podczas krakowskich inwestycji, jak to ma miejsce przy budowie Trasy Wolbromskiej czy Tramwaju na Górkę Narodową. Nawet te drzewa, które miały być ocalone, doświadczają uszkodzeń. Dobrym przykładem jest wycinka 3500 drzew, które usunięto przed realizacją tych inwestycji.

Inne miasta, takie jak Poznań, Wrocław, Płock, Warszawa, Tarnowskie Góry, Toruń czy Dąbrowa Górnicza, wprowadziły jasne standardy ochrony drzew, definiujące sposoby zachowania drzew oraz pracy w ich otoczeniu. Aktywiści są gotowi współpracować z Urzędem Miasta w kwestii wprowadzenia takich standardów, ale również podkreślają potrzebę minimalizowania liczby drzew poddawanych wycince.

Projekty budowlane powinny uwzględniać zachowanie istniejącej zieleni. Przeznaczenie terenu na cele inwestycyjne nie uprawnia do bezkrytycznego wycinania drzew, lekceważenia ich wartości przyrodniczej i krajobrazowej oraz ignorowania znaczenia dla mieszkańców – podkreśla Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

Akcja Ratunkowa dla Krakowa wystosowała petycję do prezydenta Krakowa, domagając się wprowadzenia Standardów ochrony drzew w procesach inwestycyjnych. Grupa apeluje o publikację tych standardów na stronie internetowej miasta.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Prokuratura postawiła zarzuty 19-latkowi podejrzanemu o brutalne zabójstwo 18-latki z Bytomia (i.pl)

Prace remontowe na autostradzie A4: Zmiany w ruchu drogowym (dziennikzachodni.pl)