w

Pył saharyjski w Małopolsce – zjawisko brudzi okna, parapety i samochody (zakopane.naszemiasto.pl)

W okresie wiosennym pył saharyjski jest już tradycyjnym zjawiskiem w Polsce. Nie inaczej jest również w tym roku. Zdaniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pył saharyjski utrzyma się w Polsce do Świąt Wielkanocnych, brudząc okna budynków i szyby pojazdów, szczególnie w Małopolsce.

Badania naukowe wskazują, że pył saharyjski dociera do Europy coraz częściej z powodu blokad cyrkulacji strefowej, co zwiększa liczbę wiatrów wiejących z Sahary w kierunku Starego Kontynentu. Intensywny napływ pyłu związany jest również z trwającą suszą w regionie Maghrebu w północno-zachodniej Afryce.

Pył saharyjski dotarł nad Polskę wraz z ciepłym powietrzem z północnej Afryki, osiągając największe stężenie w pasie od Górnego Śląska i Małopolski po Podlasie i Mazury. Prognozy wskazują na kolejne napływy pyłu w nadchodzących dniach, szczególnie w Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną.

Co prawda, pył saharyjski nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ale może stanowić pewien problem dla alergików, którzy mogą narzekać na drapanie gardła czy pieczenie oczu.

Po świętach zmiana cyrkulacji powietrza spowoduje, że pył przestanie docierać do Polski.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

2 komentarze

CBZC zatrzymało siedem osób za fałszywą sprzedaż samochodów online. Postawiono im 166 zarzutów (dziennikzachodni.pl)

Lasy Państwowe zawiadomiły prokuraturę ws. 2 tys. bilbordów na terenach leśnych (wiadomosci.onet.pl)