w

Prezydent Andrzej Duda zapowiada stworzenie 2. Korpusu Polskiego w Krakowie (gazetakrakowska.pl)

W ostatnim czasie Kraków staje się kluczowym punktem obronnym Polski. Jednym z dowodów może być zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy związana ze stworzeniem w Krakowie 2. Korpusu Polskiego. Jest to formacja wojskowa, wzorowana na amerykańskiej strukturze, która będzie pełnić istotną rolę w potencjalnych narodowych i sojuszniczych operacjach obronnych kraju. Dowódcą 2. Korpusu Polskiego zostaje gen. dyw. Adam Joks.

2 Korpus Polski będzie oparty na wzorach amerykańskich, obejmując elementy sił powietrznych, w celu zwiększenia współpracy z armią USA i wzmocnienia zdolności obronnych Wojska Polskiego – donosi Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej.

Twórcą 2. Korpusu Polskiego jest gen. dyw. Adam Joks, wcześniej zastępca dowódcy V Korpusu Sił Lądowych US Army. Nowa formacja wzorowana jest na V Korpusie, który dowodzi wojskami USA w Europie. 2. Korpus Polski będzie też obejmował elementy sił powietrznych, takie jak śmigłowce Apache. Minister obrony Mariusz Błaszczak podkreśla tutaj strategiczne znaczenie współpracy z USA.

Region Krakowa staje się coraz ważniejszym ośrodkiem militarnym

2. Korpus Polski – Dowództwo Komponentu Lądowego (2KP-DKL) powstanie poprzez przekształcenie Centrum Operacji Lądowych w Garnizonie Kraków. Stanie się ono kluczowym elementem dowodzenia siłami lądowymi, przyjmując tymczasowe oddziały w zależności od operacji. Formacja będzie działać pod Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

2. Korpus Polski kontynuuje tradycje wcześniejszych formacji o tej samej nazwie, m.in. 2. Korpusu Zmechanizowanego i 2. Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej. Region Krakowa jest coraz ważniejszym ośrodkiem militarnym, z udziałem jednostek takich jak 6. Brygada Powietrznodesantowa oraz Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO. Również jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej i lotnictwo transportowe w Balicach przyczyniają się do wzmacniania potencjału obronnego.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Marszałek Sejmu wspiera inicjatywę „Chrońmy Dzieci”, która wzmacnia rolę rodziców w radach szkolnych (i.pl)

Akcja „Czysta Wisła” w Oświęcimiu. Wolontariusze posprzątają Wisłę i Sołę (zakopane.naszemiasto.pl)