w

Akcja „Czysta Wisła” w Oświęcimiu. Wolontariusze posprzątają Wisłę i Sołę (zakopane.naszemiasto.pl)

W dniach 25 sierpnia do 3 września 2023 roku odbędzie się ogólnokrajowa akcja pod nazwą „Czysta Wisła”, w ramach której dojdzie do sprzątania Wisły oraz jej dopływu – rzeki Soły. Wydarzenie zaplanowano na 2 września, wraz z piknikiem z udziałem organizacji pozarządowych. Opiekę nad „Czystą Wisłą” sprawuje prezydent Janusz Chwierut.

Inicjatorem akcji „Czysta Wisła” jest ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski. W 2022 roku zakończył trzyletnią serię wypraw o nazwie “Odyseja”, obejmującą obszary Bałtyku, górskie tereny od Bieszczadów po Sudety oraz brzegi Wisły na długości ponad 1000 km. Dobrowolski podkreśla, że w 2023 roku kontynuacja wyprawy koncentruje się na Wiśle. Ponad 10 000 wolontariuszy, w tym sołectwa, strażacy z OSP, WOPR, straż rybacka, wędkarze, samorządowcy, organizacje społeczne i przyrodnicy, zgłosiło swoje uczestnictwo w akcji “Czysta Wisła”.

Dobrowolski podkreśla, że problemem w społeczeństwie jest brak pełnej świadomości. Odpadki wyrzucane do rzek, szczególnie w górnych partiach, mogą przemieszczać się na długie odległości, szkodząc po drodze środowisku. Dobrowolski podkreśla, że to my jesteśmy źródłem problemu i musimy podjąć działania zarówno w przenośni, jak i dosłownie.

Polacy rocznie wytwarzają około 5 milionów ton opakowań. Wraz z odpadami “nielegalnymi”, np. z dzikich wysypisk, ilość ta wzrasta nawet do 25 milionów ton. Niestety, nie wszyscy postępują zgodnie z polskimi regulacjami dotyczącymi utylizacji odpadów. Dzięki wsparciu firmy Synthos i Banku Credit Agricole, grupy zajmujące się sprzątaniem rzek – w tym Soły i innych dopływów Wisły na Śląsku i w Małopolsce – otrzymują finansowe wsparcie na zakup worków, narzędzi do zbierania śmieci i paliwa dla motorówek, a także na posiłki dla uczestników akcji.

Ponadto, organizatorzy akcji skupiają się na edukacji na temat mikroplastików, które szkodzą środowisku naturalnemu. Te drobne cząsteczki powstają w wyniku rozpadu tworzyw sztucznych w wodzie. Na każdych 100 metrach plaży można znaleźć od 50 do 300 elementów odpadów morskich, z których aż 70% to plastik. Większość z tych odpadów to jednorazowe przedmioty związane z jedzeniem, piciem, paleniem oraz opakowania przemysłowe. Około 80% zanieczyszczeń Bałtyku stanowią śmieci spływające z lądu rzekami.

W Oświęcimiu akcję sprzątania zaplanowano na dwóch obszarach. O godzinie 9 rano na przystani przy rtm. Pileckiego odbędzie się zbiórka wolontariuszy do oczyszczania Wisły, którzy przez trzy godziny będą sprzątać zarówno z wody, jak i z brzegu. Do dyspozycji przygotowano sześć kajaków.

Druga grupa skupi się na sprzątaniu brzegów. W godzinach od 13 do 17 na Bulwarach będzie można dołączyć do akcji sprzątania Soły w ramach pikniku organizacji pozarządowych. Tutaj również będą dostępne kajaki, które pomogą w wyciąganiu różnych przedmiotów z dna rzeki oraz porządkowaniu brzegów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Prezydent Andrzej Duda zapowiada stworzenie 2. Korpusu Polskiego w Krakowie (gazetakrakowska.pl)

Mieszkańcy Bytkowa z petycją o zachowanie historycznej nawierzchni na drodze do Planetarium Śląskiego (dziennikzachodni.pl)