w

Potrzebne płytki krwi – wielka mobilizacja młodych (kurierlubelski.pl)

Krew jest zawsze produktem deficytowym. To surowiec, bez którego nie można żyć, a równocześnie nie można go samemu wyprodukować. Za sprzeczność sprawia, że w wiele chorych staje przed trudną sytuacją, gdy mimo ogromnej potrzeby, nie ma krwi w szpitalnych bankach krwi. To samo dotyczy płytek krwi, na których ogromne zapotrzebowanie zgłaszają lubuskie szpitale. 

Płytki krwi to składnik odpowiedzialny za krzepnięcie, dzięki czemu człowiek nie wykrwawi się podczas zranienia. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób leczących się onkologicznie, za pomocą chemioterapii. Wyniszczony w ten sposób organizm, nie radzi sobie z regularnym wytwarzaniem płytek krwi. Dlatego należy przetaczać je raz na kilka dni. O braku takiej sposobności poinformowała matka, jednego z dzieci, które potrzebuje takich przetaczań krwi. Mimo organizowania co jakiś czas akcji krwiodawczej to w banku płytek wciąż brakuje, a ilość potrzebujących wciąż wzrasta.

Kto może oddać płytki krwi?

Teoretycznie płytki krwi może oddać każdy od 18-nastego do 60-siątego roku życia. Medycy uprzedzają jednak, że oddawanie płytek krwi różni się znacznie od zwykłego oddawania krwi. Przede wszystkim w tym przypadku proces jest dużo dłuższy i trwa około 1,5 godziny. Co więcej, warto, by robiły to osoby z doświadczeniem i „mocniejszymi” żyłami, ze względu na długi proces. Dlatego najchętniej witają osoby, które mają już doświadczenie w oddawaniu krwi, w tym honorowych dawców krwi. Organizowane w tym celu są głośne akcje oddawania krwi i płytek krwi, w specjalnie przygotowanych do tego busach, gdzie kompetentny personel szybko i sprawnie obsługuje chętnych dawców.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

2 komentarze

Konkurs na mural w Zielonej Górze (zielonagora.naszemiasto.pl)

Powstanie pierwsza elektrownia jądrowa na Pomorzu? (dziennikbaltycki.pl)