W pierwszym półroczu bieżącego roku porty w Szczecinie i Świnoujściu odnotowały wzrost przeładunku towarów o prawie trzy i pół procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
W okresie styczeń-czerwiec operatorzy portowi obsłużyli około 18,1 mln ton ładunków, co stanowiło niemal trzy i pół procentowy wzrost w porównaniu z 2022 rokiem. Przede wszystkim przyczyniły się do tego zwiększone przeładunki węgla o 60%, zbóż o 45,3% oraz innych masowych towarów o 35,4%. Przeładunki rud metali zmniejszyły się o blisko połowę, a drobnica spadła o 9,4%.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przewiduje, że wyniki przeładunkowe w tym roku przekroczą ubiegłoroczne, które już były rekordowe, osiągając blisko 37 mln ton – wzrost o 11% w porównaniu z 2021 rokiem.
Inwestycje umożliwiają obsługę większych statków
Zarząd Portów tłumaczy wzrost przeładunków zwiększającym się potencjałem i modernizacją infrastruktury portowej. Inwestycje pozwalają na obsługę większych statków, co zwiększa możliwości przeładunkowe. Przykładem tego jest rekordowy przeładunek na poziomie ponad 200 tys. ton, odnotowany 10 lipca.
Trwające inwestycje i modernizacje nabrzeży, terminali oraz infrastruktury technicznej w portach jeszcze bardziej zwiększą możliwości przeładunkowe. Wszystkie te działania mają także na celu stworzenie bardziej przyjaznych dla środowiska portów. Infrastruktura dostępowa, w tym drogi i kolej, również ulega poprawie.
W przyszłości, Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu oraz terminal instalacyjny do obsługi morskich farm wiatrowych, będą miały pozytywny wpływ na gospodarkę kraju i regionu, a także uzupełnią ofertę obu portów.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!