w

Polska składa do KE skargę na Niemcy w sprawie 35 tys. ton odpadów. Niemcy stworzyły sobie w Polsce nielegalne wysypisko (i.pl)

Polska złożyła skargę do KE na Niemcy z powodu nielegalnie przywiezionych odpadów, co inicjuje postępowanie przed TSUE. Taką informację podała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, podczas środowej konferencji prasowej.

Anna Moskwa oskarżyła rząd PO-PSL o stworzenie w Polsce wysypiska śmieci, odwołując się do rezygnacji z decyzji środowiskowej dla składowisk odpadów w 2013 roku. Odpowiedzialność za tę sytuację przypisuje również innym krajom, które składały wnioski o wwożenie odpadów do Polski. Minister Moskwa nazywa to “zaminowaniem Polski śmieciami”.

Minister podkreśliła, że rząd PiS wypowiedział wojnę mafiom śmieciowym poprzez zaostrzenie przepisów dotyczących importu i zagospodarowania odpadów. Kodeks karny został również surowo zaostrzony w tej kwestii, grożąc karą do 12 lat więzienia za nielegalny przewóz odpadów niebezpiecznych. Polska nie przyjmuje odpadów komunalnych ani niebezpiecznych.

Podczas konferencji prasowej minister Moskwa podała, że w Polsce znajduje się 35 tys. ton nielegalnych odpadów na siedmiu składowiskach, które pochodzą z Niemiec. Polska wielokrotnie interweniowała u niemieckich władz, domagając się usunięcia tych śmieci. W odpowiedzi na brak rozwiązania Ministerstwo skierowało skargę do KE jako pierwszy krok w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk przedstawił szczegóły skargi na Niemcy. Podkreślił, że Republika Federalna Niemiec naruszyła prawo europejskie, ignorując faktywną sytuację odpadów w Polsce. Zaznaczył, że próba zrzucenia odpowiedzialności na podziały ustrojowe kraju nie jest akceptowalna w świetle prawa międzynarodowego.

Szynkowski vel Sęk wyjaśnił, że mimo wielokrotnych wezwań strona niemiecka nie podjęła odpowiedzialności. Na tej podstawie Polska uruchomiła pierwszy etap postępowania skargowego do Komisji Europejskiej na mocy artykułu 259 Traktatu o Unii Europejskiej. KE ma teraz trzy miesiące na analizę skargi i wydanie uzasadnionej opinii. Następnym krokiem będzie możliwość skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Minister wyraził nadzieję, że sprawa zostanie rozstrzygnięta w sposób polubowny, ale brak dobrej woli ze strony Niemiec zmusił Polskę do podjęcia skargi. Polskie działania mają na celu ochronę obywateli przed zagrożeniem dla środowiska, a zobowiązania wynikające z prawa europejskiego obowiązują wszystkie państwa równo.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

9 komentarzy

Jerzy Stuhr zabrał głos w sprawie kolizji, jaką spowodował pod wpływem alkoholu. Utrzymuje, że nic nie zrobił i czuje się czysty (i.pl)

Rzecznik Rządu: Za czasów swoich rządów Tusk mógł podwyższyć kwotę wolną od podatku. A teraz opowiada kolejne bajki (i.pl)