w

Plan przyłączenia katowickich dzielnic do Mikołowa. Fundacja Arka Noego i mieszkańcy chcą referendum (dziennikzachodni.pl)

W lipcu pojawiła się informacja o inicjatywie mieszkańców południowej części Katowic, którzy chcieliby, aby do sąsiedniego Mikołowa przyłączyć siedem dzielnic. Inicjatywa referendalna nie zdobyła wystarczającego poparcia, ale pomysł nie przemija.

To, co początkowo traktowano jako żart, stopniowo nabrało konkretnego charakteru. Grupa mieszkańców dąży do tego, aby przyłączyć do Mikołowa takie dzielnice jak Ligota, Panewnik, Kostuchna, Zarzecze, Ochojec, Piotrowice i Podlesie. Tymoteusz Grajner, założyciel Fundacji Arka Noego, jest jednym z inicjatorów referendum.

Fundacja Grajnera prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, ale potrzebuje większej przestrzeni. Od lat stara się o nabycie lub dzierżawę działki obok placówki, aby rozbudować szkołę. Obecnie 40 uczniów uczęszcza do 11 oddziałów, ale szkoła może pomieścić tylko po 5 uczniów w klasie. Planowana rozbudowa została utrudniona przez politykę przestrzenną, np. projekt budowy wieżowca na Kostuchnie i halę dyskontu na terenie zalewowym w Podlesiu.

Fundacja Arka Noego nie poddaje się bez walki

Niektórzy mieszkańcy krytycznie oceniają pomysł referendalny, ale inicjatywa wywarła pewien wpływ. Miasto zaproponowało Arce Noego dzierżawę działki. Grupa nie zamierza się poddawać i planuje spotkania z mieszkańcami oraz panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli miasta, województwa i mediów.

Mimo fiaska referendum, inicjatywa nadal żyje. Katowicka Rada Miasta zadecyduje o dalszych losach inicjatywy. Choć referendum prawdopodobnie się nie odbędzie, inicjatywa przyniosła pewien skutek w postaci propozycji dzierżawy działki. Grupa nie rezygnuje i kontynuuje swoje działania.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

Ochrona drogerii w Nowym Targu złapała dwie nastolatki na kradzieży kosmetyków (zakopane.naszemiasto.pl)

Odczytywanie wspomnień więźniów obozu KL Plaszów podczas wydarzenia „Pamięć/Zachor” (gazetakrakowska.pl)