w

Pionierscy lekarze z Lublina na ustach całej Polski (kurierlubelski.pl)

Zespół lekarzy z Lublina opracowali i jako pierwsi przeprowadzili operację endoprotezoplastykę stawu biodrowego z użyciem implantu wydrukowanego w drukarce 3D. To innowacyjne podejście do polepszenia zdrowia i kondycji pacjentki, jest nie tylko wyczynem na skalę polską, ale również światową. 

Zabieg endoprotezoplastyki wykonano na kobiecie, która już wcześniej miała wstawiany inny implant stawu biodrowego. Niestety wskutek dalszych urazów i zniszczeń w stawie, musiało dojść do drugiego zabiegu rewizyjnego, który nie tylko zaprzestałby dalszej destrukcji stawu, ale przede wszystkim umożliwiłaby poruszanie się pacjentki i odciążenie jej od bólu. Przypadek niestety był do tego stopnia skomplikowany, że wymagał pracy całego zespołu, który obliczył optymalne rozwiązanie za pośrednictwem wydrukowanego implantu. Jak twierdzi sam kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego Andrzej Atras, kluczowym zadaniem było dopasowanie implantu, który stabilnie osiądzie się w kości i w pozostałości zdrowej tkanki. Utworzenie takiego projektu wymagały tygodni prac, niezliczonych ilości badań i testów, aż w końcu się udało.

Jak wygląda implant stawu wydrukowany w drukarce 3D?

Ważnym zadaniem zespołu było opracowanie implantu w ten sposób, by skrócić czas regeneracji. W tym celu zrobiono wszystko by upodobnić strukturę implantu do struktury kości pacjentki. Nadano jej chropowatą powierzchnię i pokryto specjalną antybakteryjną powłoką. Po dokonaniu zabiegu lekarze z Lublina nie mają zamiaru stawać w miejscu. Planowane są już kolejne tak pionierskie zabiegi przy użyciu nowoczesnych technik.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

4 komentarze

Szczecin przyjazny dla osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu (gs24.pl)

Strzelniczka i Strzelenka zanieczyszczone! (dziennikbaltycki.pl)