w

Opóźnienia w pracach drogowych linii Berlin-Szczecin. Powodem chronione siedliska ptactwa i niedobór pracowników (gs24.pl)

Deutsche Bahn opóźniło kluczową inwestycję kolejową, jaką jest modernizacja odcinka trasy z Berlina do polskiej granicy. Problem tkwi w niedoborze pracowników oraz ochronie siedlisk ptaków. Z tego też względu odcinek Angermünde – granica z Polską zakończy się dopiero w 2026 r., a nie jak pierwotnie planowano – w roku 2025.

Przedstawiciele Deutsche Bahn przepraszają za przesunięcie terminu zakończenia trasy i zapewniają, że starają się kontynuować prace pomimo trudnych ram czasowych. A brak wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w planowaniu i projektowaniu, jest głównym problemem, dlatego niemiecki przewoźnik narzeka na brak ofert od biur inżynieryjnych w przetargach. Prawda jest taka, że na tę chwilę do zadań związanych z tym projektem brakuje ekspertów.

Odcinek Passow – granica zostanie otwarty dopiero pod koniec 2026 roku

Ponadto, trasa modernizacji przechodzi przez chronione siedliska ptactwa, jak gąsiorek, skowronek borowy i orlik krzykliwy. Jest to kolejna kwestia, która wymaga ekspertyz i opóźnia wydanie pozwolenia na budowę. Należy zaznaczyć, że zamknięcie odcinka Passow – granica będzie utrzymywać się od połowy 2025 do końca 2026 roku.

Firma Databout Sp. z o.o. prowadzi prace projektowe od Szczecina do granicy, planując zakończenie prac budowlanych w 2025 roku. Koszty inwestycji nie są jeszcze pewne, ale dofinansowanie jest w tym przypadku elementem kluczowym. Projekt zależy od dostępności funduszy z UE, co czyni jego realizację niepewną. Koszty zostaną ujawnione, gdy prace projektowe dobiegną końca.

Modernizacja powinna skrócić czas podróży do granicy, a nowa trasa po stronie niemieckiej będzie wspierać ten cel. Linia 409 zostanie rozbudowana, umożliwiając ruch 25 par pociągów pasażerskich i 20 par towarowych na dobę. Planowane jest także powiększenie stacji Szczecin Główny o dodatkowy peron (peron 5) oraz rozbudowa kładki łączącej perony z ulicami Czarnieckiego i Kolumba.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Czy doszło do skażenia wody pitnej w Zielonej Górze? Sprawą zajmują się Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja (gazetalubuska.pl)

Rozpoczął się remont poznańskiego wieżowca na ul. Niepodległości. Obiekt zostanie przekształcony w 100-pokojowy akademik (gloswielkopolski.pl)