w

Odnowiony czołg Centurion powrócił do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (gloswielkopolski.pl)

W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu pojawił się brytyjski czołg Centurion Mk. 5. Ta odnowiona maszyna ma charakter prezentu gwiazdkowego przed planowaną prezentacją publiczną z okazji 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Po przeprowadzonej renowacji pojazd prezentuje się tak wspaniale, jakby co dopiero zjechał z linii produkcyjnej. Czołg przeszedł gruntowny remont w kwietniu zeszłego roku.

Czołg Centurion przybył do Polski w 2015 roku jako dar z okazji obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Niderlandów przez 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka. Najpierw eksponat znajdował się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a w 2022 roku trafił do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Początkowo czołg wykazywał pewne problemy z kondycją. Jednak w efekcie udało się przywrócić jego dawny blask, w związku z czym 20 grudnia maszyna znowu stanęła w poznańskim hangarze.

Centuriony, produkowane w latach 1945–1962, nie uczestniczyły w żadnej wojnie, ale za to wykazały swoją skuteczność podczas konfliktu koreańskiego. Zaliczane są do jednych z najlepszych konstrukcji w historii broni pancernej. Warto tutaj zaznaczyć, że jednym z konstruktorów silnika Centuriona był polski inżynier Tadeusz Marek.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Problemy z paczkomatami na Jagodnie we Wrocławiu. Aplikacje wydają przesyłki niewłaściwym odbiorcom (www.tuwroclaw.com)

Szczecińska policja zatrzymała dwóch braci. Każdy z nich uwikłany był w problemy z prawem (gs24.pl)