w

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (gs24.pl)

Jak co roku, tak i w tym zorganizowano przez Stowarzyszenie Katyń, obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pod Pomnikiem Katyńskim. Wspominanie ofiar wojennych miało znaczący wymiar w obliczu wojny za granicą u naszego sąsiada. Liczne grono obecnych uczciła pamięć o tych, którzy tak skrzętnie z historii chcieli usunąć oprawcy.  

O zbiorowej mogile polskich oficerów i mundurowych, dowiedziano się wiele lat później po całym zdarzeniu. Rodziny i najbliżsi zamordowanych, przez wiele lat nie tylko nie wiedzieli, gdzie podziali się ich bliscy, ale nie mogli nawet pożegnać się z nimi nad ich własnymi grobami. Długa lista zamordowanych została wręczona Polakom 50 lat po dokonaniu mordu. Wiele członków rodzin ofiar zdążyło odejść z tego świata w niewiedzy i obawie, co stało się z ich najbliższymi. Obecnie w Polsce działa prężnie Stowarzyszenie Katyń, które to składa się ze 189 członków. Wiele z nich pochodzi z rodzin, których to członek spoczywał w zbiorowej mogile.

Razem pod Pomnikiem Katyńskim

W obchodach uczczenia pamięci ofiar wzięło udział ponad sto osób. W tym znajdowali się członkowie Stowarzyszenia Katyń, czy klasy mundurowe. Wspominana była nie tylko cała zbrodnia, ale również mówiono pojedynczo o ich ofiarach. Wspominano z imienia i nazwiska, tych co niewinnie padli ofiarą okrutnego oprawcy. Mówiono również o osobach, które chciały rzeź wyryć w pamięci Polaków, to jest na przykład Maria Odyniec. Ta nauczycielka z wykształcenia została skazana na łącznie 5 lat pozbawienia wolności za uczenia swoich podopiecznych o zbrodni katyńskiej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Uczcij okrągłe urodziny miasta! (gloswielkopolski.pl)

Szczątki ludzkie znalezione w trakcie budowy (zielonagora.naszemiasto.pl)