w

Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. ZOMO wyjdzie na ulice Lublina (kurierlubelski.pl)

Dzisiaj, 13 grudnia, Polska obchodzi 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W związku z wydarzeniem do miasta powrócą patrole ZOMO, które będą przechadzać się ulicami Lublina. W ramach obchodów odbędzie się msza święta w intencji ofiar oraz koncert Jacka Kaczmarskiego.

Na środę IPN zaplanowało lekcje historii dla uczniów szkół podstawowych i średnich, które odbędą się w siedzibie instytucji. W dotarciu na miejsce pomogą uczniom zabytkowe autobusy Gutek i Ikarus. Natomiast od godziny 13:00 rekonstruktorzy udający Zomowców będą patrolować pobliski deptak.

W związku z rocznicą zaplanowano różne wydarzenia, m.in. wystawę IPN, ułożenie krzyża ze zniczy na pl. Litewskim, a także inscenizację w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją”. Z kolei w kościele powizytkowskim o godzinie 18:00 zostanie odprawione nabożeństwo za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego. A później nastąpi przemarsz na ul. Królewską.

Warto dodać, że kontynuacja tych obchodów zaplanowana jest również na 17 grudnia w Tarnogrodzie. Podczas tego wydarzenia również odbędzie się msza święta, po której nastąpi złożenie kwiatów na grobie Józefa Gizy (górnik poległy w pacyfikacji kopalni Wujek).

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Pierwsze działania ZOMO pojawiły się bardzo szybko, demolując siedzibę „Solidarności” i internując jej członków. Stan wojenny trwał do 31 grudnia 1982 roku, a jego skutkiem były dziesiątki ofiar śmiertelnych. Zanotowano również prawie 10 tysięcy przypadków internacji.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

15-latek ukradł busa i uciekał przed policją. Staranował radiowóz i zakończył jazdę dachowaniem (zielonagora.naszemiasto.pl)

Suwnica terminala Baltic Hub uniosła kontener razem z naczepą. Ładunek spadł z kilku metrów na ziemię (www.trojmiasto.pl)