w

Nowoczesny patrolowiec zasila już szeregi Morskiego Oddziału Straży Granicznej (dziennikbaltycki.pl)

Morski Oddział Straży Granicznej przyjmuje nowoczesny patrolowiec o numerze SG-301, który niedawno zakończył udane próby morskie. Jednostka klasy OPV będzie największym i najlepiej wyposażonym okrętem w flocie MOSG, co umożliwi jej pełnienie nowych zadań, w tym współpracę z Frontexem na Morzu Bałtyckim i Morzu Śródziemnym.

Patrolowiec SG-301 ma zdolność do udziału w różnorodnych operacjach morskich, w tym ochrony granic UE, zwalczania nielegalnej migracji, transportu niebezpiecznych substancji, broni, amunicji, materiałów wybuchowych i towarów objętych podatkiem akcyzowym. Jednostka może uczestniczyć w akcjach ratowniczych, humanitarnych i usuwaniu zanieczyszczeń środowiska morskiego.

Okręt mierzy 70 metrów długości, ma zanurzenie kadłuba około 3 m i szerokość około 11 m. Może pomieścić 35 osób, w tym 20 członków załogi, oraz tymczasowo 250 rozbitków. Patrolowiec wyposażono w wodne armatki, motorowe łodzie i spalinowo-elektryczny napęd z oczyszczaniem spalin.

Okręt będzie chronić granic morskich UE na Morzu Bałtyckim i Morzu Śródziemnym, zwalczać nielegalną emigrację i przestępczość, a także nadzorować różne infrastruktury morskie, takie jak gazociąg Baltic Pipe czy farmy wiatrowe.

Całkowity koszt okrętu to kwota w wysokości około 111 mln zł, z czego Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego UE pokrył do 90 proc. wydatków. Pozostałą kwotę przewiduje budżet państwa.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Niemiecki turysta wspinał się po szlaku z łańcuchami, trzymając w torbie swojego psa (gazetakrakowska.pl)

Podsumowanie sezonu meleksowego. Darmowe „Delfinki” przewiozły dziesiątki tysięcy osób w Gdyni (dziennikbaltycki.pl)