w

Nowa odsłona zabytkowego dworca w Pobiedziskach! Bibliostacja – nowoczesny dworzec i biblioteka publiczna (gloswielkopolski.pl)

W Pobiedziskach 150-letni dworzec przekształcił się w innowacyjną Bibliostację, która łączy w sobie nowoczesny dworzec i bibliotekę publiczną. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 1 września, w obecności wiceminister Jadwigi Emilewicz i wiceminister kultury Wandy Zwinogradzkiej.

Pomysł na Bibliostację narodził się w 2022 roku, niedługo po rewitalizacji dworca. Prace budowlane trwały od października, a ich rezultatem jest dworzec umieszczony na parterze oraz biblioteka zajmująca wyższe piętra.

W bibliotece można skorzystać z wypożyczalni, czytelni, stanowisk komputerowych, sceny multimedialnej, przestrzeni dla dzieci i seniorów, sali warsztatowej oraz “Laboratorium przyszłości”. Ponadto, biblioteka dostosowana jest do potrzeb osób niedosłyszących i wyposażona w książkomat, który czynny jest przez całą dobę.

Bibliostacja to nie tylko zwykła biblioteka, ale także interesujące centrum kultury, będące potencjalnie jednym z najciekawszych obiektów bibliotecznych w Polsce. Rolę Bibliostacji w łączeniu pokoleń i historii z teraźniejszością podkreśla też wiceminister Jadwiga Emilewicz. Warto dodać, że biblioteka zawiera elementy nawiązujące do historii Ziemi Pobiedziskiej, w tym grafiki i gabloty z artefaktami.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 1 700 000 zł, przy wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i PKP Nieruchomości. Dla mieszkańców dzień otwarcia zaplanowano na 2 września. Uczestnicy będą mogli wypożyczać książki, a przy okazji podziwiać animacje i prezentacje klubów bibliotecznych. O godzinie 11:00 zostanie wyświetlony spot filmowy, a następnie odbędzie się wykład na temat historii dworca, który poprowadzi Tadeusz Panowicz.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Maciej Musiałowski nowym właścicielem średniowiecznego zamku w Domanicach (gazetawroclawska.pl)

Szczecin wprowadza zmiany w płatnym parkowaniu na Starym Mieście (gs24.pl)