w

Maciej Musiałowski nowym właścicielem średniowiecznego zamku w Domanicach (gazetawroclawska.pl)

Maciej Musiałowski, aktor znany z filmu „Sala samobójców. Hejter,” wszedł w posiadanie nowego nabytku w postaci średniowiecznej budowli na Dolnym Śląsku, jaką jest zamek w Domanicach koło Wałbrzycha. Na zamku odbyła się również inauguracja trzydniowego Festiwalu Sztuk Zjednoczonych.

W XVI wieku Zamek Domanice na Dolnym Śląsku był szlacheckim dworem, a od końca XVII wieku przekształcił się w arystokratyczny pałac. Przez wieki przynależał do znanych śląskich rodów, takich jak Oppersdorffowie, Seherr-Thossowie i Tschirscy. Pałac nosił miano zamku, nawiązując do rycerskich tradycji, a jego położenie zapewniało malownicze widoki na okolicę oraz dawne cele obronne. Wśród dawnych mieszkańców Domanic znajdował się książę Fryderyk Wilhelm von Brandenburg. W XIX wieku do zamku prowadziła reprezentacyjna aleja kasztanowa, a dziedziniec został urokliwie zaaranżowany.

Zamek w Domanicach został sprzedany pod koniec grudnia 2022 roku i znalazł nowego właściciela. Oby obiekt ten, umiejscowiony na skalnym cyplu nad brzegiem Bystrzycy, odzyskał swoje urokliwe piękno i powrócił do pełnienia roli dolnośląskiej dekoracji.

Nowym właścicielem zamku okazał się aktor Maciej Musiałowski, który dołączył do grona ekscentrycznych artystów, łączących pasję do historii i architektury z miłością do sztuki i kultury. Musiałowski wyraził swoje zobowiązanie do dbania, rozwijania i przekazywania obiektu przyszłym pokoleniom, co ogłosił na swoim profilu na Instagramie.

Aktualnie Fundacja Rodziny Musiałowskich na Rzecz Kultury formalnie zarządza Zamkiem Domanice od lipca br. Aktor wraz z rodziną rozpoczął też pierwszą edycję Festiwalu Sztuk Zjednoczonych, który odbył się w średniowiecznym Zamku Domanice i przylegających do niego ogrodach, zajmujących łącznie 5 tysięcy metrów kwadratowych.

Festiwal ma na celu połączenie różnych dziedzin sztuki i stworzenie miejsca, gdzie artyści mogą wymieniać się energią z publicznością. Wydarzenie zgromadziło rzeźbiarzy, malarzy, tancerzy, aktorów, muzyków, pisarzy, performerów, mecenatów sztuki, projektantów ceramiki oraz nauczycieli jogi i tańca, oferując niezapomniane doznania duchowe i fizyczne.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Premier Morawiecki posądza o kłamstwa Platformę Obywatelską. Wskazuje na złamane obietnice PO i dotrzymane obietnice PiS (i.pl)

Nowa odsłona zabytkowego dworca w Pobiedziskach! Bibliostacja – nowoczesny dworzec i biblioteka publiczna (gloswielkopolski.pl)