w

Niszczejący pomnik przyrody. Kto powinien się tym zająć? (dziennikbaltycki.pl)

Od dłuższego czasu nad polskim morzem trwają debaty dotyczące pomnika przyrody, części pięknego rezerwatu, jakim jest gliniasty klif, znajdujący się w Orłowie. Jego piękno i monumentalność zostaje powoli niszczona przez żywioł, jakim jest woda. To właśnie ona spowodowało kolejne osunięcie się części klifu. Kolejne silniejsze sztormy grożą stopniowym wyniszczeniem klifu. Władze miasta i Urząd Morski umywają jednak ręce. 

Pojawiły się kolejne informacje dotyczące niszczenia pięknego klifu gliniastego w Orłowie. Proces destrukcji nie wynika jednak z umyślnej działalności ludzi, lecz jest skutkiem naturalnej abrazji. Morskie fale uderzające w gliniastą ścianę, kruszą ją, osłabiają i ostatecznie doprowadzają do osuwania się. Zaniepokojeni członkowie Towarzystwa Przyjaciół Orłowa wskazują na nieskuteczność i bezradność władz. Jak sami mówią wynika to z przerzucania się odpowiedzialnością. Władze miasta twierdzą, że nie mogą nic zrobić ze względu na lokalizację klifu, który należy do Rezerwatu Przyrody. Kolejne powiadomione władze albo nie poczuwają się do obowiązku opieki nad klifem, albo twierdziły, że nie wiedzą jak tego dokonać.

Czy da się uratować klif w Orłowie?

Przerzucanie się odpowiedzialnością, nie jest jedynym problemem klifu. Panuje bowiem dyskusja na temat, czy powinno się ingerować w naturalny proces niszczenia. Klif choć piękny, to gdyby nie należał do rezerwatu, nie byłby przecież chroniony przez ludzi. Planowane ewentualne akcje ratownicze klifu, mają mieć miejsce na przestrzeni 15 lat, a jak wypowiadają się eksperci, do tego czasu, może już nie być czego chronić.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

2 komentarze

Strzelniczka i Strzelenka zanieczyszczone! (dziennikbaltycki.pl)

Rowery wracają do Katowic! (katowice.naszemiasto.pl)