w

Naukowcy z UMCS wypuszczają na rynek innowacyjne urządzenie (kurierlubelski.pl)

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie może pochwalić się innowacyjnym wynalazkiem, które zrewolucjonizuje gospodarkę. Wynalazek skierowany jest do pszczelarzy, który dzięki niemu będą mogli z łatwością określić jakość wosku. WAXO ma ułatwić drogę selekcji dobrego wosku od złego, i co za tym idzie – ulepszyć i przyspieszyć pracę pszczelarzy. 

Niskiej jakości wosk pszczeli jest utrapieniem zawodowych zbieraczy miodu. Ustalenie jego jakości jednak nie należało do najprostszych. Z odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku ruszył Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, którzy zdecydowali stworzyć automat do oceniania jakości wosku. Jak zapewniają naukowcy, jego obsługa jest na tyle prosta, że spokojnie poradzi sobie z nim osoba, która na co dzień nie ma styku z technologią. Komunikaty wyświetlane na urządzeniu są również bardzo proste i nie wymagają znajomości technicznego języka. Do komunikatów dołączono również kolorystyczne ubarwienie, które ma na celu ułatwienie z korzystania z niego.

Kogo będzie stać na WAXO?

Najnowszy wynalazek stworzony przez lubelskich naukowców szacuje się na koszt ok. 19 tysięcy złotych. Tworzeniem i serwisem zajmować się będzie specjalna spółka stworzona na uniwersytecie. Cena wynika z wysokich kosztów, jakie poniesiono w celu stworzenia i usprawnienia maszyny. Jak wspominają jednak władze uczelnie, będą się starać o to, by był to sprzęt refundowany częściowo przez ministerstwo gospodarki, jako innowacyjne i bardzo potrzebne rozwiązanie dla pszczelarzy.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Jeden z ostatnich kombatantów pochowany w rodzinnym grobie (zielonagora.naszemiasto.pl)

Cmentarzysko czołgów w gdańskim Jelitkowie (dziennikbaltycki.pl)