w

Cmentarzysko czołgów w gdańskim Jelitkowie (dziennikbaltycki.pl)

Niesamowite odkrycie miało miejsce w Gdańsku w dzielnicy Jelitkowo. To właśnie tam odkryto elementy radzieckiego T-34. Jak się okazuje, szczątków może być tam o wiele więcej. Obecnie wykopaliskami zajmuje się fundacja „Latebry”, która w sposób kompetentny i właściwy wykopuje kolejne fragmenty zabytków z drugiej wojny światowej. 

O tym wyjątkowym miejscu poinformował starszy mieszkaniec Gdańska, który wspominał, je jako cmentarzysko czołgów, gdzie bawił się wraz z kolegami, gdy byli jeszcze dziećmi. Pod wskazane miejsce udała się zaraz ekipa, która bardzo szybko odnalazła pierwsze fragmenty czołgu. Błyskawicznie ustalono, że był to radziecki czołg za czasów drugiej wojny światowej, a dokładnie model T-34. Jak wypowiedzieli się eksperci, porozrzucane elementy mogą wynikać z próby rozbierania czołgów i wywożenia go. Pozostałe elementy pozostawione, zostały zakopane w ziemi i zapomniane na lata.

Polskie wykopaliska wojennych zabytków

Wiele miejsc w Polsce jest jeszcze przepełnione drogocennymi zabytkami z okresu wojny. Właśnie podczas przypadkowych wykopalisk natrafia się wciąż na fragmenty czołgów, broni, mundurów itd. Pasjonaci tamtego okresu czasu wciąż szukają w ziemi zabytkowych zdobyczy. Na ten temat prowadzone są również popularne programy w telewizji. Najczęściej taka inicjatywa zaczyna się od zgłoszeń mieszkańców danych okolic. Czasem są oni zaalarmowani możliwości takich wykopalisk, na przykład podczas prac rolniczych, a czasem doprowadza do tego zwyczajny przypadek, jak na przykład wykopanie zabytku przez psa.  

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Naukowcy z UMCS wypuszczają na rynek innowacyjne urządzenie (kurierlubelski.pl)

Winni śmierci 8-latki usłyszeli zarzuty (dziennikbaltycki.pl)