w

Na zamku Tenczyn ruszają kolejne prace konserwatorskie (gazetakrakowska.pl)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało pół miliona złotych na odrestaurowanie zamku Tenczyn w Rudnie. Po rocznej przerwie rozpoczną się prace związane z zabezpieczaniem rozpadających się murów.

Przyznana dotacja w wysokości 500 tysięcy złotych stanowi część wniosku złożonego przez Jana Potockiego, właściciela zamku i spadkobiercę hrabiego Artura Potockiego. Wnioski dotyczące konserwacji i zabezpieczania tej twierdzy były zazwyczaj obszerne, a przyznawane dotacje znacznie mniejsze.

Tegoroczny wniosek został wysoko oceniony już na pierwszym etapie, pomimo że początkowo nie otrzymał dofinansowania. Po odwołaniu komisja uznała, że zamek Tenczyn, jako jeden z nielicznych prywatnych średniowiecznych zamków w Polsce, zasługuje na wsparcie.

Na liście remontowej znalazły się te elementy zamku, które jeszcze nie zostały objęte pracami konserwatorskimi. A jest ich wiele. O tym, jakie prace zostaną wykonane przy użyciu przyznanych środków, zdecydują architekt i kierownik budowy. Bardzo możliwe, że konserwacja obejmie również zabezpieczenie murów zamku dolnego.

Jednym z bardziej interesujących elementów zamku jest także kaplica, która stanowi wyjątkowy obiekt w tego typu budowlach. 

Prace zabezpieczające trwają od lat

Prace konserwacyjne na zamkowych murach i basztach w Rudnie prowadzone są od 13 lat, z wyjątkiem roku 2022. Projekt zabezpieczenia zamku został opracowany w 2008 roku przez Marię i Aleksandra Filipowiczów i jest podstawą działań. Dotychczas prace realizowano w ramach dwunastu etapów. Środki finansowe pochodziły z programu Ochrony Zabytków.

Do roku 2021 gmina Krzeszowice składała wnioski o dotacje na zamek, pełniąc funkcję inwestora, chociaż prawa do twierdzy – wraz z innymi dobrami w Krzeszowicach – należą do spadkobierców hrabiego Artura Potockiego. Od 2012 roku Jan Potocki wspierał finansowo gminę Krzeszowice, co stanowiło niezbędną kwestię w ubieganiu się o środki na prace konserwatorskie.

W roku 2021 gmina Krzeszowice zrezygnowała ze składania wniosków o dotacje na zamek, co poskutkowało brakiem wsparcia finansowego w kolejnym roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Pałeczka ropy błękitnej w Katowicach. Zamknięto trzy wodne obiekty (dziennikzachodni.pl)

Łódź: Kierowca potrącił dziewczynkę na rowerze i uciekł. Nagranie trafiło do sieci (i.pl)