w

Mucha: Od września lekcje ukraińskiego i nauczyciele z Ukrainy w polskich szkołach (glos.pl)

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od września ma zamiar włączyć dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji. Częścią całego procesu mają być specjalne lekcje języka ukraińskiego, a także zatrudnienie nauczycieli z Ukrainy.

We wtorek wiceminister Anna Mucha ogłosiła, że dzieci uchodźców z Ukrainy będą zobowiązane do uczęszczania do polskich szkół. Szacuje się, że obowiązek ten może objąć nawet 100 tysięcy dzieci, z których część uczy się teraz online w szkołach ukraińskich. Mucha dodaje, że aktualnie nie wiadomo, ile tak naprawdę jest dzieci, które nie uczęszczają do żadnej szkoły.

Planowane zmiany mają się rozpocząć od września br. Edukacja dzieci z Ukrainy będzie obejmować m.in. naukę języka ukraińskiego oraz zagadnień związanych z integracją europejską.

W organizację tego procesu zaangażowane są również organizacje pozarządowe. Z kolei ministerstwo pracuje nad kompleksowym podejściem, uwzględniającym koncepcję klas przygotowawczych. Propozycja zakłada, że takie zajęcia powinny trwać maksymalnie dwa-trzy semestry, w zależności od adaptacji dzieci do życia w Polsce.

Według Centrum Edukacji Obywatelskiej w Polsce jest prawie 300 tysięcy dzieci z Ukrainy, które przybyły do kraju po inwazji rosyjskiej. Spośród nich około 185 tysięcy uczęszcza do polskich szkół, co stanowi około 3% wszystkich uczniów w Polsce.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Prokuratura postawiła zarzuty Jackowi Majchrowskiemu. Prezydent Krakowa może trafić za kratki na 10 lat (www.rmf24.pl)

Polska produkuje 40 proc. urządzeń AGD w całej Unii Europejskiej (www.wnp.pl)