w

MPK w Lublinie wyda prawie 35 mln zł na dwuletnią dostawę „zielonej” energii (kurierlubelski.pl)

Lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne szykuje się na wydatek ponad 34 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na dostawę energii elektrycznej przez następne dwa lata. Według doniesień będzie to prąd ekologiczny.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Lublina podpisało umowę na dostawę energii elektrycznej, która potrwa od stycznia 2024 do grudnia 2025 r. Kontrakt powędrował do Towarzystwa Inwestycyjnego Elektrownia-Wschód S.A. Dzięki temu firma dostarczy spółce komunalnej 33 tysiące megawatogodzin energii, zasilając trolejbusy i ładowanie autobusów elektrycznych.

Prąd nabyty przez MPK będzie pochodził w całości z odnawialnych źródeł energii, wspierając politykę ekologicznego transportu w Lublinie. Rzeczniczka prasowa MPK, Weronika Opasiak wyjaśnia, że celem jest umieszczenie Lublina na miejscu lidera w sektorze zielonego eko-transportu.

W Lublinie funkcjonuje 99 trolejbusów i 40 autobusów elektrycznych. W lipcu miasto zakupiło siedem dodatkowych, nowych autobusów, które kosztowały prawie 23 miliony złotych. Natomiast we wrześniu flota powiększyła się o autobus wodorowy za 4 miliony złotych.

Lublin otrzymał wyróżnienie jako Laureat Konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2023 dzięki rozwiązaniom sprzyjającym budowie systemu transportu publicznego bez emisji. Miasto ma obecnie 40% pojazdów zeroemisyjnych, przewyższając wymogi ustawy o elektromobilności na 2028 r. Z kolei system trolejbusowy w Lublinie (ponad 70 km sieci trakcyjnej) jest największy w Polsce. To wszystko sprawia, że miasto jest jednym z liderów europejskiego bezemisyjnego transportu publicznego.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

3 komentarze

Wysadzili bankomat w Zielonej Górze. Policja prowadzi intensywne poszukiwania sprawców (zielonagora.naszemiasto.pl)

Skandaliczny kurs euro na gdańskim lotnisku. W innych kantorach jest wyższy o ponad złotówkę (www.trojmiasto.pl)