w

Mieszkańcy Bytkowa z petycją o zachowanie historycznej nawierzchni na drodze do Planetarium Śląskiego (dziennikzachodni.pl)

Mieszkańcy Bytkowa sprzeciwiają się planom zmiany nawierzchni drogi prowadzącej do Planetarium Śląskiego. W dniu 17 sierpnia mają zamiar zebrać podpisy pod petycją, która wyraża sprzeciw wobec tego pomysłu.

Na jednym z forów internetowych w Siemianowicach toczy się dyskusja na temat wymiany nawierzchni w Parku Śląskim. Lokalni mieszkańcy mobilizują siły, aby podpisać petycję o ocalenie historycznej nawierzchni z kostki klinkierowej na drodze przy Planetarium Śląskim. Aneta Miler z Parku informuje, że obecny remont Alei Planetarium obejmuje nową nawierzchnię, plac dla autokarów i większy parking przy ulicy Targowej. Rozwiązanie tego typu ma ułatwić dostęp i parkowanie w okolicy.

Podpisy pod petycją będą zbierane 17 sierpnia o godzinie 17.00 na parkingu przy siedzibie telewizji w Siemianowicach Śląskich. Organizatorzy sugerują, że w przyszłości może nadarzyć się także inna okazja do podpisania petycji. Piotr Machalica, społecznik z Siemianowic, podkreśla, że większość korzystających osób z parku opowiada się za zachowaniem kostki, a nie asfaltu, jako nawierzchni.

Nawet radni o różnych przekonaniach politycznych zamierzają poprzeć petycję. Stowarzyszenie „Nasz Park” również wyraża wsparcie dla inicjatywy. W styczniu 2022 roku Wojewódzka Rada Społeczna ds. Parku Śląskiego wydała opinię przeciwko zamianie cegły klinkierowej na asfalt, podkreślając jej wartość historyczną i estetyczną. Jednak argumenty te nie zostały zaakceptowane przez zarząd, który uzasadniał potrzebę wytrzymałej nawierzchni asfaltowej z myślą o zwiększonym ruchu autokarowym.

Stowarzyszenie podkreśla, że problemem nie jest sama cegła, lecz odpowiednia podbudowa. Planuje się wykorzystanie historii kostki klinkierowej w innych częściach parku, m.in. na alejkach spacerowych. Aneta Miler zapewnia, że klinkier zostanie zachowany i wykorzystany na spacerowych ścieżkach, tak aby goście parku mogli podziwiać go w trakcie spacerów, zamiast jeździć po nim samochodem.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Akcja „Czysta Wisła” w Oświęcimiu. Wolontariusze posprzątają Wisłę i Sołę (zakopane.naszemiasto.pl)

Innobaltica realizuje nowatorski projekt na Pomorzu: Falomaty i czytniki na stacjach kolejowych (dziennikbaltycki.pl)