w

Kultowy zamek na Dolnym Śląsku idzie pod młotek (gazetawroclawska.pl)

Jednym z bardziej charakterystycznych widoków na Dolnym Śląsku, jest właśnie pałac we wsi Gorzanów. Jego piękne mury i niezwykłe zabudowy, przyciągają turystów, którzy chętnie zwiedzają klasyczny pałac. W jego murach można poczuć wiekową historię tego miejsca w tym kilkukrotnie dokonane przebudowy i rozbiórki. Obecnie pałac można kupić, gdyż na sprzedaż wystawia go komornik. 

Teraźniejszym właścicielem pałacu w Gorzanowie, jest fundacja założona właśnie w tym celu, żeby ocalić zabytek. Choć opiekowali się pałacem najlepiej jak umieli, i odrestaurowali znaczną część zamku dla zwiedzających, to jednak popadli w spore długi. Właśnie z tego powodu komornik chce sprzedać zabytek, żeby odzyskać fundusze wynikające z zaciągniętych długów. Jak jednak uspokaja fundacja, jest jeszcze możliwość uniknięcia tego. Wystarczy pojawiać się w progu zamku na zwiedzanie i  na organizowanych tam wydarzeniach.

Budynek z historią

Niektóre mury zamku w Gorzanowie stawiane były jeszcze za czasów średniowiecznych. Późniejsze konflikty zbrojne nie oszczędzały go. Mury pałacu były wielokrotnie burzone, rozbierane i składane na nowe przez kolejnych właścicieli. Ostatnia przebudowa zlecona przez austriackiego właściciela, nadała pałacowi trochę barokowego stylu. Mimo przechodzenia przez różne ręce pałac stał i niszczał. Zwiedzanie zazwyczaj nie przynosiło wystarczająco funduszy, by móc go remontować. Dlatego obecni właściciele są nie tylko nastawieni na zwiedzanie i turystów, ale również organizują tam najróżniejsze wydarzenia, takie jak jarmark staroci.

Obecnie piękna zabudowa ma trafić pod komorniczy młotek w dniu 26 maja. Kwota wywoławcza za ten piękny zabytek, to 3708000 zł.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Zostawcie brzeg Rudawy w spokoju! (gazetakrakowska.pl)

Juwenalia 2023! Kto wystąpi i jak drogie są bilety? (gloswielkopolski.pl)