w

Ktoś urządził sobie składowisko śmieci na chronionym obszarze w Dolinie Prądnika (gazetakrakowska.pl)

Na obszarze użytku ekologicznego Doliny Prądnika w Krakowie powstało nielegalne wysypisko. Na zaśmieconym obszarze można znaleźć niemalże wszystko – od starych opon i zużytych naczyń, po worki ze śmieciami, kartonowe pudła, szczotki, plastikowe kosze itd. A najgorsze jest to, że te spore ilości odpadów składane są na terenie reprezentującym ważne walory przyrodnicze.

Rafał Magryś, znany z udziału w sesjach Rady Miasta Krakowa, opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia zaśmieconej Doliny Prądnika. Jego zdaniem ludzie mają bardzo lekceważący stosunek do miejsca, które jest przeznaczone na tzw. użytek ekologiczny, w związku z czym pozwalają sobie na tworzenie nielegalnych wysypisk śmieci.

Obszar użytku ekologicznego to jedna z form ochrony przyrody. Natomiast ten konkretny fragment Doliny Prądnika obejmuje teren od ulicy Górnickiego do granicy miasta Krakowa z Zielonkami. Obszar został ustanowiony w 2008 roku i ma chronić naturalnie meandrujące koryto rzeki Prądnik, stanowiące istotne siedlisko dla rzadkich lub chronionych gatunków.

Należy zaznaczyć, że żyje tutaj 19 gatunków ssaków, takich jak m.in. borowiec wielki, bóbr i wydra. I nie można zapominać o 51 gatunkach ptaków, wśród których znajduje się też jedyne w Krakowie siedlisko pliszki górskiej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Kierowcy meldują się w Katowicach z powodu zmian w polityce parkingowej (wmetropolii.pl)

Minister ds. równości planuje nakładać kary na szpitale, które nie chcą przeprowadzać aborcji (kresy.pl)