w

Komisja Europejska przyznała grant na budowę terminala CO2 w Gdańsku (biznes.trojmiasto.pl)

W Gdańsku pojawiły się plany budowy dotyczące morskiego terminala przeładunkowego CO2. Projekt otrzymał od Komisji Europejskiej grant na opracowanie dokumentacji inwestycji oraz studiów dotyczących łańcucha dostaw. Terminal ma umożliwić świadczenie usług związanych z zarządzaniem dwutlenkiem węgla dla firm, dla których magazynowanie CO2 jest kluczową technologią redukcji emisji.

Budowa planowanego terminala CO2 to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Projekt jest częścią inicjatywy „PL-EU Interconnector”.

Głównym celem projektu jest finalizacja badań inżynieryjnych i transportowych niezbędnych do powstania multimodalnego terminala dwutlenku węgla w Gdańsku. Przyznany grant na ponad 2,5 miliona euro w ramach programu „Łącząc Europę” posłuży do przygotowania dokumentacji projektowej, w tym Front-End Engineering Design (FEED) dla terminala morskiego.

Planowana budowa terminala będzie realizowana etapami. Pierwszy zakłada uzyskanie przepustowości 3 milionów ton CO2 rocznie. Około miliona ton CO2 zostanie przeznaczone na sekwestrację dwutlenku węgla w zakładzie Orlenu w Płocku, podczas gdy drugi milion ton zostanie wykorzystany przez spółkę Lafarge Cement SA. Z kolei trzeci milion ton będzie oferowany w postaci usług komercyjnych.

Dwutlenek węgla będzie dostarczany z zakładów przemysłowych centralnej i północnej Polski, gdzie zostanie przeładowany na statki i przetransportowany do miejsc sekwestracji pod dnem morza. Początkowo transport CO2 będzie realizowany koleją, lecz ostatecznym rozwiązaniem ma być budowa rurociągu do jego przesyłania.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Lublin wyda ponad 13 mln zł na modernizację ul. Konrada Wallenroda (kurierlubelski.pl)

„Pełzaki” z TikToka pojawiły się w CH Riviera w Gdyni (dziennikbaltycki.pl)