w

Kolejna mutacja genu odpowiedzialna za raka piersi odkryta! (gs24.pl)

W rozmowie z profesorem Cezarym Cybulskim można dowiedzieć się, że naukowcy ze Szczecina odnaleźli kolejny gen, który po mutacji może przyczynić się do powstania raka piersi. Jak sami wspominają specjaliści, zbadanie się na obecność takiej mutacji jest proste, szybkie i tanie. Jest to kolejny krok w procesie profilaktyki raka piersi.

Jak mówi sam profesor, nie jest to odkrycie tak przełomowe, jak identyfikacja mutacji BRCA1 i BRCA2. Wspomniane są bowiem związane z dużo większym ryzykiem raka, oraz z rakiem szyjki macicy. Odkryty teraz ATRIP jest jednak szczególnym, zwłaszcza dla Polaków, odkryciem. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy kraju Wisły posiadają tylko jeden wariant odkrytej mutacji. W przeciwieństwie do populacji Wielkiej Brytanii, w której występuje wiele wariantów mutacji. Specjaliści zapewniają, że dzięki temu przebadanie się pod kątem tej mutacji będzie bardzo szybkie i proste. Wymaga to bowiem tylko pobranie krwi z żyły lub próbki śliny. Następnie na wyniki będzie można liczyć w przedziale 1 -2 dni. Jak wspomina profesor Cybulski możliwość wykonania tego testu u każdej Polki to kwestia dni. Uprzedza również, że każda dorosła kobieta nie powinna z tym zwlekać.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Nocny pożar w Poznaniu (gloswielkopolski.pl)

Akcja charytatywna milion swingów dla autyzmu (zielonagora.naszemiasto.pl)