w

Jazda „na gapę” w Lublinie osiągnęła już 30 mln zł zadłużenia. Indywidualny rekord to ponad 80 tys. zł (kurierlubelski.pl)

Zadłużenie pasażerów w jeżdżeniu „na gapę” wobec lubelskiego Zarządu Transportu Miejskiego wynosi blisko 30 mln zł, co pozwoliłoby zakupić 10 przegubowych autobusów elektrycznych. Dług powiększył się o dodatkowe 3 mln zł w pierwszym półroczu 2023 r.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r. kontrolerzy ZTM wystawili 13,3 tys. mandatów o łącznej wartości 2,7 mln zł. Od 2009 r. zadłużenie miasta wynosi ok. 30 mln zł, a niechlubny rekordzista ma aż 305 mandatów i zadłużenie na ponad 82 tys. zł.

Skuteczność windykacji należności wynosi około 30 proc., a „opłata dodatkowa” za przejazd bez ważnego biletu wynosi 230 zł. Wcześniejsze opłacenie mandatu zmniejsza konsekwencje jazdy na „na gapę”. Opłata u kontrolera wynosi 138 zł, a po siedmiu dniach wzrasta do 161 zł. Brak zapłaty może skutkować wezwaniem przedsądowym, pozwem sądowym, nakazem, a nawet klauzulą wykonalności, podnosząc dług z 230 do 700 zł.

Jazda „na gapę” nowym trendem wśród młodych Polaków

Zadłużenie Polaków z tytułu jazdy bez biletu wynosi 499,5 mln zł, a liczba młodych „gapowiczów” wzrosła sześciokrotnie do 48,3 tys. osób. Co druga osoba z tej grupy wiekowej robi to z premedytacją, licząc na brak kontroli biletów.

Najwyższe łączne zadłużenie ma grupa wiekowa 26-35 lat, w tym 29-letni „gapowicz” z Lublina, który ma 286 mandatów i dług prawie 80 tys. zł. Dłużnicy już dostrzegają negatywne konsekwencje wpisu do Krajowego Rejestru Długów.

W pierwszym półroczu 2023 r. korzystało z lubelskiej komunikacji miejskiej 50,5 mln osób (średnio 275,9 tys. dziennie), co stanowi spadek w porównaniu z latami przedpandemicznymi. W 2022 r. liczba pasażerów wyniosła 95 mln, o 35,7 mln mniej niż w 2019 r. i nieco więcej niż w 2020 r.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

3 komentarze

  1. Ciekawe czy ten mandatowicz z najwyższym długiem już siedzi czy bezkarnie się śmieje z nieudolności państwa? Tak a propo to bilety drogie (a jak nie masz karty Lubika to jeszcze bardziej) a kierowcy Mpk lekceważą przepisy i nie dbają o bezpieczeństwo pasażerów gadając nagminnie w kabinie z innymi kierowcami lub znajomymi i gadając przez telefon przy uchu a ZTM to bagatelizuje i odkręca kota ogonem. Dopiero jak będzie jakiś poważny wypadek to będą się wybielać, że nikt nic nie wiedział, nikt nie zgłaszał problemów itp. Co jest nieprawdą!

Kontrola trzeźwości na lubuskich drogach. Policja złapała pięciu kierowców (gazetalubuska.pl)

Kacper Płażyński donosi prokuraturze o możliwej korupcji w DRMG (dziennikbaltycki.pl)