w

Kacper Płażyński donosi prokuraturze o możliwej korupcji w DRMG (dziennikbaltycki.pl)

Karol Kalinowski został dyrektorem Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) 1 grudnia 2021 roku. Po miesiącu sprawowania władzy dokonał kilku kontrowersyjnych zmian kadrowych, mianując swojego znajomego, Karola Karwackiego, na stanowisko szefa radców prawnych. Zatrudnił też swojego wspólnika do obsługi prawniczej, co w pierwszym roku kosztowało 900 tys. zł. Kacper Płażyński, poseł na Sejm RP, oraz były radny miasta Gdańska, zawiadomił prokuraturę, sugerując możliwość korupcji, protekcji oraz nadużycia środków w DRMG.

Kacper Płażyński, poseł na Sejm RP, wyraził swoje zdziwienie faktem, że dyrektor Kalinowski zatrudnił swojego znajomego na wysokim stanowisku za niemal milion złotych, pomimo istnienia licznych radców prawnych w DRMG. Od stycznia 2021 roku liczba zatrudnionych radców prawnych w DRMG systematycznie wzrosła, a więc skąd konieczność korzystania z usług zewnętrznych? Płażyński podkreślił potrzebę szczegółowego zbadania relacji między dyrektorem Kalinowskim a adwokatem Kuskowskim, który otrzymywał zlecenia na zewnętrzną obsługę prawną.

Kacper Płażyński znalazł także informacje sugerujące, że wspólnik dyrektora Kalinowskiego mógł prowadzić szkolenia w DRMG oparte na metodologii FRIS. W przeszłości Kalinowski wraz z rodziną również prowadzili szkolenia w ramach tej metodyki.

Z dokumentów wynika, że już po dwóch tygodniach od objęcia władzy w DRMG, dyrektor Kalinowski złożył wniosek o zamówienie na szkolenie FIRS, które ostatecznie przekazano innej spółce, której był prezesem wcześniej. Płażyński podkreśla potrzebę sprawdzenia, czy wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Kacper Płażyński odkrył, że inne zlecenia na szkolenia też trafiały do osób z najbliższego kręgu dyrektora Kalinowskiego. W przeszłości spółka należąca do wspólnika Kalinowskiego również otrzymywała takie zlecenia.

Niespodziewanie szybkie procedowanie skomplikowanego zamówienia budzi poważne wątpliwości i sugeruje możliwość fałszerstwa przetargu. Płażyński zaznaczył, że jeśli pozostałe zlecenia dla najbliższego otoczenia dyrektora przebiegały podobnie, należy zbadać ich uczciwość. Cała sytuacja wymaga dokładnego zbadania przez prokuraturę.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jazda „na gapę” w Lublinie osiągnęła już 30 mln zł zadłużenia. Indywidualny rekord to ponad 80 tys. zł (kurierlubelski.pl)

Apel o przyspieszenie prac nad uchwałą krajobrazową w Gdyni. PiS nie ma zamiaru dłużej czekać (dziennikbaltycki.pl)