w

Ile narkotyków pływa w krakowskich ściekach? (gazetakrakowska.pl)

Jak co roku, tak i teraz Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii przeprowadziło badania ścieków w 104 europejskich miastach, pod kątem obecności narkotyków. W Polsce tylko Kraków zostało wytypowanym miastem do tych badań. Jak się okazało, miasto zdobyło niechlubne 10. miejsce w rankingu wykrytych narkotyków. 

Badania ścieków mają na celu ustalenie ilości spożywanych narkotyków przez mieszkańców miasta, które przechodząc później przez układ pokarmowy, zostają wydalane z organizmu i lądują w ściekach. Szuka się takich narkotyków jak amfetaminy, marihuany, ketaminy, czy MDMA. Wszystkie nielegalne substancje są liczone proporcjonalnie na mieszkańca miasta i w ten sposób dochodzi się do ogólnego szacunku spożywania nielegalnych substancji. Po wykonaniu serii badań wyszło, że w krakowskich ściekach znajduje ketamina, która ilością osiąga jeden z wyższych wyników w Europie. Jak zostało określone przez naukowców zajmujących się nadaniem, ketamina może być wykorzystywana w celach klubowych, gdyż ma podobne działanie do ecstazy, jednak jest o wiele tańsza i łatwiej dostępna. Dla porównania w ściekach nie wykryto  wcale śladów MDMA.

W próbkach polskich ścieków znajdowały się również wysokie stężenie THC, które pochodzi od zażywania marihuany, oraz kokaina i amfetamina. Dwa ostatnie środki to znane stymulanty ośrodkowego układu nerwowego. Zażywa się je w celu pobudzenia, dodania sobie energii. Ich działanie jest jednak niejednoznaczne, a konsekwencje wywołane zażywaniem, mogą być nieodwracalne.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Niebezpieczny pożar w Galerii Katowickiej (dziennikzachodni.pl)

Parafianie z Wrocławia obronią papieża Polaka? (gazetawroclawska.pl)