w

Historyczna perełka odkryta podczas remontu w Szczecinie (gs24.pl)

Podczas remontu okolic Zamku Książąt Pomorskich, odkryto fragmenty średniowiecznego muru obronnego. Oszacowano ich wiek na około 600 lat. O odkryciu poinformował marszałek Olgierd Geblewicz w swoich mediach społecznościowych.  Jak sam wspomniał jest to już drugie takie znalezisko odkryte w krótkim okresie czasu. Przy prowadzonych przebudowach wokół Zamku Książąt Pomorskich odnaleziono po drugiej stronie niewiele młodszy fragment muru obronnego. Obecnie toczy się dyskusja na temat tego, czy drogocenny zabytek nie został uszkodzony przy wykopaliskach. 

W mediach społecznościowych marszałka Olgierda Geblewicza pojawiły się zdjęcia odkrytego muru oraz komentarz o nowym odkryciu. Prace przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie trwają już od jakiegoś czasu z dwóch powodów. Pierwszym z nich odbudowa północnego skrzydła zamku po zapadnięciu się stropów, a drugim -przebudowa tarasów. To właśnie dzięki temu drugiemu udało się odkryć dwa fragmenty średniowiecznych murów, które mogły pełnić funkcje obronne. Zdjęcia najnowszego odkrycia wzbudziły jednak dużo kontrowersji.

Czy zabytek został uszkodzony?

Fotografie zabytku wzbudziło wiele głosów, które zauważyły widoczne uszkodzenia. Jednym z tych sądów było zdanie dr Marcina Dziewanowskiego z Pracowni Archeologiczno – Konserwatorskiej „Jastrzębiec”. W jego opinii widać na murze współczesne uszkodzenia, to jest wyrwanie głazów. Oponuje z tym jednak archeolog Marek Dworczyk, którego zdaniem głazy zostały przemieszczone zapewne za czasów powojennych, na co ma wskazywać analiza nawarstwień.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

2 komentarze

Śmiertelny wypadek na poznańskich torach kolejowych (gloswielkopolski.pl)

14 zastępów straży pożarnej gasiło pożar pod Zieloną Górą (zielonagora.naszemiasto.pl)