w

Gdański port zaliczył o 40% więcej przeładunków w 2022 r. niż w roku poprzednim (polska-morska.pl)

Według danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat), port w Gdańsku przeładował w 2022 roku o 40% więcej towarów niż w roku poprzednim. Jest to największy wzrost spośród wszystkich europejskich portów.

Eurostat podaje, że w 2021 roku w Gdańsku przeładowano 45 milionów ton ładunków, natomiast w 2022 roku liczba ta przekroczyła 63 miliony ton. W efekcie Gdańsk wyprzedził tak znane porty, jak Bremerhaven (42,7 mln ton) i Barcelona (57,4 mln ton), zbliżając się do wyniku Marsylii (66,9 mln ton).

Całkowita masa brutto ładunków morskich przeładowanych we wszystkich portach UE w 2022 roku wzrosła o 0,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 3,48 miliarda ton w porównaniu do 3,45 miliarda ton.

Kluczowym centrum transportu morskiego w UE nadal pozostaje Holandia. Natomiast jej porty w Rotterdamie, Amsterdamie i Zelandii obsłużyły 565 mln ton towarów. Stanowi to 16% ogólnego wolumenu towarów morskich przeładowanych w UE w poprzednim roku, zwiększonego o 9 mln ton w porównaniu z 2021 r.

Trzy największe porty Europy to Rotterdam w Holandii (427 mln ton), Antwerpia-Brugia w Belgii (254 mln) i Hamburg w Niemczech (103 mln). Wszystkie z tych portów zlokalizowane są na wybrzeżu Morza Północnego.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

4 komentarze

Pod naporem śniegu zawalił się balon chroniący boisko LAF przy ul. Ciepłej w Lublinie (kurierlubelski.pl)

Piotr „Małolat” Dudek z rekordem Guinnessa! 89-letni gdynianin to najstarszy i wciąż aktywny windsurfer na świecie (www.zawszepomorze.pl)