w

Gdańsk: Obchody 84. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę (dziennikbaltycki.pl)

W Gdańsku odbyły się obchody 84. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę, podczas których uczczono ofiary napaści Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej. Wiceprezydent Gdańska, Monika Chabior, nawiązała do agresji Rosji na Ukrainę, porównując ją do wydarzeń z września 1939 roku.

Podczas uroczystości na Cmentarzu Łostowickim przemówił Kordian Borejko, prezes Związku Sybiraków, który podkreślił, że 17 września 1939 roku to tragiczna data i zawsze będzie przypominać o agresji sowieckiej na Polskę i cierpieniach Polaków. Jest to również dzień Światowego Dnia Sybiraka, upamiętniający zesłańców i ofiary eksterminacji Polaków na terenach zajętych przez ZSRR.

Wiceprezydent Monika Chabior wyraziła znaczenie pamięci o sowieckiej agresji i podkreśliła podobieństwa między wydarzeniami sprzed lat a dzisiejszą wojną Rosji na Ukrainie. Wskazała, że obecna sytuacja jest równie okrutna i niesie ze sobą śmierć i zniszczenie, podobnie jak w czasie II wojny światowej.

Warto zaznaczyć, że agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 roku miała ogromne znaczenie dla losów II Rzeczypospolitej, przekreślając szanse na obronę przed niemieckim agresorem i prowadząc do czwartego rozbioru Polski.

Obchody 84. rocznicy zostały zwieńczone udziałem kompanii honorowej 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W uroczystości wzięli udział kombatanci, młodzież szkolna oraz posłowie różnych ugrupowań politycznych.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Gdynia testuje pierwszy pociąg z napędem wodorowym na trasie Gdynia-Hel (biznes.trojmiasto.pl)

Niecodzienna kolizja w centrum Zakopanego: Trzy osoby ranne, przewrócona dorożka i galopujący koń (wiadomosci.wp.pl)