w

Dworzec Główny w Lublinie zmienił swoją nazwę (kurierlubelski.pl)

Od 16 lipca Dworzec Główny PKP w Lublinie nosi już nowe imię – Lubelskiego Lipca 1980. Uroczystość nadania tej nazwy zgromadziła przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, parlamentarzystów oraz reprezentantów kolejarskiej „Solidarności”.

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, podkreślił, że to właśnie w Lublinie, w lipcu 1980 roku, rozpoczęły się skoordynowane strajki, które zapoczątkowały przemiany w kraju, prowadząc w końcu do wydarzeń w 1989 roku. Uważa, że nadanie dworcowi imienia Lubelskiego Lipca 1980 stanowi istotny akcent w tym procesie.

Szef MEiN zaznaczył, że znajomość prawdy historycznej pozwala na czerpanie nauki z przeszłości i może stanowić inspirację dla przyszłych pokoleń.

Ceremonia nadania imienia dworcowi Lublin Główny była częścią obchodów 43. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy. 16 lipca 1980 roku ponad trzy tysiące kolejarzy z całego lubelskiego węzła wzięło udział w pierwszym tak znaczącym proteście pracowników kolei w powojennej Polsce. Strajk trwał 81 godzin i zakończył się podpisaniem porozumienia między załogą a władzami PRL, przynosząc podwyżki płac i możliwość przeprowadzenia wyborów do Rady Zakładowej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

Czy nadchodzi druga część kultowego filmu Sky Piastowskie „…że życie ma sens”? (gazetalubuska.pl)

Sanepid zezwolił na kąpiele nad morzem i w jeziorach. Trójmiasto wolne od sinic! (dziennikbaltycki.pl)