w

Sanepid zezwolił na kąpiele nad morzem i w jeziorach. Trójmiasto wolne od sinic! (dziennikbaltycki.pl)

A oto bardzo dobra nowinka dla wszystkich plażowiczów i osób uwielbiających pluskać się w naszym pięknym morzu. Od niedzieli stan wody we wszystkich kąpieliskach nad morzem i w jeziorach w województwie pomorskim pozwala na bezpieczne kąpiele, ponieważ sanepid nie wykrył zakwitu sinic.

Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dane te potwierdzają, że we wszystkich strzeżonych kąpieliskach w województwie pomorskim nie stwierdzono obecności niebezpiecznych sinic, co umożliwia bezpieczne korzystanie z wody.

Jest to świetna wiadomość dla osób, które aktualnie spędzają urlop nad Bałtykiem, szczególnie że dopisuje też słoneczna pogoda. Wygląda więc na to, że w nadchodzących dniach nie będzie brakować na plaży amatorów zarówno słonecznych, jak i wodnych kąpieli.

Styczność z sinicami może powodować różne niepożądane reakcje w organizmie

Podczas wystąpienia zakwitu sinic zalecane jest całkowite unikanie kąpieli. W przypadku kontaktu z wodą zanieczyszczoną sinicami osoby mogą doświadczać niekorzystnych reakcji organizmu. Należą do nich wysypka skórna lub zaczerwienienie spojówek. Połknięcie takiej wody może powodować dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunkę, wymioty i bóle brzucha.

Sinice, czyli cyjanobakterie, są jednymi z najstarszych organizmów na Ziemi i występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, swobodnie unosząc się w wodzie. Faktem jest, że przy bezwietrznej pogodzie sinice mają tendencje do unoszenia się w kierunku powierzchni wody. Tym sposobem zaczynają tworzyć na wodzie charakterystyczne kożuchy, które mogą przypominać pływające płatki, rozlaną farbę, lub galaretkę.

W przypadku kontaktu z sinicami należy udać się do poradni lekarskiej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Dworzec Główny w Lublinie zmienił swoją nazwę (kurierlubelski.pl)

Niecodzienna sytuacja na Giewoncie. Jeden z turystów użył gazu pieprzowego na innym turyście (zakopane.naszemiasto.pl)