w

Dekomunizacja pomników w Szczecinie (gs24.pl)

IPN w Szczecinie podjął się trudnego zadania, jakim jest dekomunizacja pomników w mieście. Na pierwszy cel obrali pomnik „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”, który znajduje się na ulicy Emilii Gierczak w Szczecinie. Ich zdaniem jest to jednej z monumentów komunistycznej propagandy. Są plany postawić na tym miejscu pomnik, który skupi się na Polskich bohaterach.

W związku z wojną, która toczy się za naszą sąsiednią ścianą, rosyjskie przedmioty, które nawiązują do okupanta Ukrainy z nazwy lub nawiązują bezpośrednio, zostają zniszczone. Zaczęło się w Polsce od ruskich pierogów, jednak obecnie podjęto tę dyskusję szerzej i w sposób bardziej dosadnie. Otóż jednogłośnie przegłosowano w szczecińskim IPN-nie, że powinno się zburzyć kolejne pomniki, które miały być monumentami upamiętniającymi „braterstwo broni”, czy „wyzwolenia” ziem zachodnich. Ich zdaniem jest to nie tylko zakrzywienie historii, ale również nieodpowiednie w obliczu obecnej sytuacji.

Pomnik Generała Andersa w miejscu „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”

Jak wypowiada się sam szef IPN-u w Szczecinie, prowadzone są rozmowy w sprawie utworzenia w tym miejscu pomnika prawdziwego bohatera wojennego, jakim był Generał Anders, czyli dowódcę 2 Korpusu Polskiego w Polskich Silach Zbrojnych na Zachodzie. W ten sposób chcą zaznaczyć wielkość działań osób, które na to zasłużyły.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Malik Montana nie wystąpi na juwenaliach (gloswielkopolski.pl)

Przetarg na rozbudowę schroniska czas zacząć (zielonagora.naszemiasto.pl)