w

Deficyt zawodów na pomorskim rynku pracy. Braki kadrowe i perspektywy zawodowe (gs24.pl)

Pomorski rynek pracy cierpi na deficyt dotyczący zawodów takich jak kierowcy autobusów, lekarze, pielęgniarki, kucharze, a także magazynierzy. Te profesje widnieją na liście deficytowych zawodów w 2023 roku, stworzonej przez twórców barometru zawodów.

Barometr zawodów oparty na ekspertach przewiduje zapotrzebowanie na specjalistów w Polsce, województwach i powiatach, dzieląc zawody na deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Krajowo na liście barometru jest 27 deficytowych zawodów, w porównaniu z 30 w 2022 roku.

Jakie branże dotknięte są deficytem?

W województwie zachodniopomorskim znajduje się aż 39 deficytowych zawodów. Mimo to, rynek pracy jest w dobrym stanie, choć pracodawcy obawiają się o swoje biznesy z powodu cen energii, kredytów i inflacji. Ostatnio do listy dołączyło 5 nowych zawodów, w tym betoniarze, zbrojarze, logopedzi, pedagodzy i wychowawcy.

Braki pracowników wynikają z braku doświadczenia, kwalifikacji, oraz niskich wynagrodzeń i trudnych warunków pracy. Branżą z największym deficytem w Zachodniopomorskiem jest budowlanka, szczególnie betoniarze, zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze. W województwie brakuje przede wszystkim mężczyzn do niektórych prac, a w branży budowlanej wpływają na to także problemy związane z wojną na Ukrainie.

Wysokie zarobki za granicą przyczyniają się do emigracji pracowników. Branża budowlana i edukacyjna wciąż będą deficytowe. Branża medyczno-opiekuńcza od lat ma deficyt pracowników, zwłaszcza elektryków, kierowców i opiekunów osób starszych. Stopa bezrobocia spada, ale deficyt wciąż trwa.

Braki występują w zawodach pielęgniarek, położnych, lekarzy i fizjoterapeutów. W branży TSL brakuje kierowców i magazynierów. Branża turystyczna na Zachodnim Pomorzu także cierpi na brak pracowników. Większość zawodów jest w równowadze, a zawodów nadwyżkowych brak. Branża budowlana i IT dają najlepszą gwarancję zatrudnienia w przyszłości.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Nielegalna uprawa konopi w gminie Września. Policjanci zabezpieczyli 187 krzaków (gloswielkopolski.pl)

Zielona Góra zaprasza na bezpłatny program dla dzieci – Rodzynkowanie! Na najmłodszych czekają znakomite aktywności ruchowe i twórcze (gazetalubuska.pl)