w

Czy Rynek Główny w Krakowie wzbogaci się o nowe drzewa? Urzędnicy czekają na decyzję konserwatora zabytków (gazetakrakowska.pl)

Miejscy urzędnicy oczekują na decyzję małopolskiego konserwatora zabytków w sprawie posadzenia dodatkowych drzew na Rynku Głównym. Projekt został wybrany w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego i jest inicjatywą radnego Krzysztofa Kwarciaka. Celem przedsięwzięcia jest dostarczenie większego cienia dla mieszkańców Krakowa i turystów podczas słonecznych dni.

Projekt posadzenia dodatkowych drzew na Rynku Głównym zwyciężył w konkursie Budżetu Obywatelskiego w tamtym roku. Zgodnie z koncepcją Krzysztofa Kwarciaka, radnego ze Zwierzyńca, planowane jest zasadzenie roślin bezpośrednio w ziemi, aby zapewnić mieszkańcom schronienie przed słońcem w upalne dni. Radny Kwarciak podkreśla, że rynek nie powinien być jedynie betonową powierzchnią i że drzewa zostaną umieszczone w taki sposób, aby nie zakłócać ruchu ani nie przeszkadzać w organizacji dużych wydarzeń na centralnym placu Krakowa.

Urzędnicy donoszą, że cały proces czeka na wytyczne od Małopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie dotyczące możliwości zasadzenia drzew na Rynku Głównym. Po otrzymaniu tych wytycznych zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla tego przedsięwzięcia. Dopiero wtedy będzie wiadomo, gdzie i jakie drzewa zostaną zasadzone.

Obecnie na Rynku Głównym rośnie 50 drzew, które mają trudności w rozwijaniu się z powodu intensywnego nasłonecznienia na centralnym placu Krakowa. Problemem jest również ograniczony dostęp do deszczowej wody, jaki powinny mieć zapewnione rośliny. Powodem tego są parasole w ogródkach gastronomicznych, dlatego drzewa muszą być nawadniane za pomocą worków nawadniających i pielęgnowane przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej.

Betonowa powierzchnia Rynku Głównego negatywnie wpływa na mikroklimat, sprawiając, że jest on znacznie cieplejszy niż w innych częściach miasta. W rezultacie drzewa na Rynku Głównym wypuszczają liście znacznie wcześniej niż w innych obszarach i często cierpią z powodu późnych przymrozków. Magistrat Krakowski informuje, że nie można jednoznacznie ocenić stanu wszystkich drzew, ponieważ niektóre radzą sobie lepiej niż inne.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Politycy Koalicji Obywatelskiej rzucają premierowi Morawieckiemu wezwanie do udziału w debacie (dziennikzachodni.pl)

Awaria elektrociepłowni: Brak ciepłej wody w najwyżej położonych dzielnicach Gdańska (dziennikbaltycki.pl)