w

Czy Kamiński i Wąsik powinni odzyskać mandaty poselskie? Polacy odpowiadają (www.polsatnews.pl)

„Super Express” zlecił przeprowadzenie sondażu, w którym pytano Polaków, czy chcą, aby Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik otrzymali mandaty poselskie. Wyniki ukazują, że 65 proc. respondentów nie zgadza się z tym, aby Wąsik i Kamiński odzyskali swoje mandaty. 24 proc. Polaków uważa, że politycy wrócić do Sejmu, a 11 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zwolnieni z zakładów karnych w Radomiu i Przytułach Starych. Politycy opuścili cele we wtorek około godziny 21:00, po ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Obaj uważają, że nadal są posłami, dlatego zamierzają odzyskać swoje mandaty.

W sondażu zapytano respondentów o to, czy Kamiński i Wąsik powinni otrzymać z powrotem swoje mandaty poselskie. 65 proc. Polaków odpowiedziało, że nie, 24 proc. odpowiedziało, że tak, a 11 proc. nie ma zdania na ten temat. Badanie przeprowadzono w dniach 13-14 stycznia, a uczestniczyło w nim 1048 dorosłych Polaków.

W kwestii mandatów wypowiedzieli się również eksperci. Według prof. Piotra Uziębło, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Gdańskiego, mandaty Kamińskiego i Wąsika wygasają w momencie wydania wyroku. Z kolei prof. Waldemar Gontarski sądzi, że orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej jest nadal w obiegu. A zważywszy na fakt, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej ma tutaj jurysdykcję, Kamiński i Wąsik nadal są posłami.

Natomiast Małgorzata Kluziak, była prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, uważa, że politycy nie są już posłami. Dodała, że prezydent ich ułaskawił, co jednocześnie wskazuje, że obaj politycy otrzymali wyrok skazujący 20 grudnia 2023 roku. Dlatego – zdaniem Kluziak – nie są już posłami.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Położna z Nowego Targu o Kamińskim: Tak nie wygląda ofiara głodówki (www.fakt.pl)

Zatrzymano podejrzanego, który brutalnie zaatakował motorniczą na pętli Poświętne we Wrocławiu (gazetawroclawska.pl)