w

Czy język śląski zostanie uznany za język regionalny? Dziś pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie (dziennikzachodni.pl)

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny w Polsce. Jeśli projekt zostanie przyjęty przez większość posłów, język śląski stanie się językiem regionalnym, jak język kaszubski. Wprowadzenie tej ustawy umożliwiłoby naukę języka śląskiego w szkołach i stosowanie go w dokumentach.

Debata na temat projektów nowel ustaw dotyczyć będzie różnych kwestii, takich jak pożyczka lombardowa, rachunkowość czy podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednak na Śląsku głównym przedmiotem zainteresowania jest projekt ustawy uznającej język śląski za język regionalny.

Walka o uznanie języka śląskiego za język regionalny sięga już wielu lat, a obecny projekt jest kolejną próbą osiągnięcia tego celu. Jednak tym razem poparcie projektu może być możliwe, ponieważ znalazł się on na liście rządowych obietnic wyborczych.

Uznanie języka śląskiego za regionalny wspierałoby rozwój kultury śląskiej poprzez większe finansowanie edukacji regionalnej oraz instytucji kultury. Ponadto, objęłoby to również prawa obywatelskie, takie jak zapisywanie imion i nazwisk zgodnie z zasadami ortografii śląskiej. A do tego umożliwiłoby stosowanie języka śląskiego w urzędach na terenie regionu.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Rolnicy protestują na Podhalu. Na drogi wyjechała flota stu ciągników (zakopane.naszemiasto.pl)

Świąteczna akcja w Centrum Krwiodawstwa w Krakowie. Honorowi dawcy otrzymują chałwę i majonez (www.polsatnews.pl)