w

Co trzeci uczeń w Szczecinie używa e-papierosów do łagodzenia stresu (www.rmf24.pl)

Ostatnio wśród uczniów ze Szczecina przeprowadzono badania, które przygotowało Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca. Okazuje się, że prawie połowa z badanej młodzieży korzysta z e-papierosów. Co więcej, co trzeci uczeń decyduje się na ten krok w celu obniżenia poziomu swojego stresu.

Specjaliści alarmują, że e-papierosy, zwłaszcza te jednorazowe, cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży. Nęcą klientów atrakcyjnymi aromatami i różnymi dodatkami, dzięki którym są dzisiaj popularniejsze niż papierosy tradycyjne. Natomiast łatwa dostępność tych wyrobów, brak ograniczeń wiekowych i atrakcyjna cena sprawiają, że są one łatwo dostępne dla młodzieży.

Naukowcy przypominają, że to nie papierosy ani e-papierosy uzależniają użytkownika, tylko nikotyna. Ilość tego związku w liquidach może być porównywalna do ilości w papierosach tytoniowych. Zdaniem psychiatrów należy całkowicie zakazać sprzedaży e-papierosów, aby zapobiec uzależnieniu nie tylko od nikotyny, ale również od nawyków behawioralnych.

Brak regulacji dotyczących sprzedaży e-papierosów sprawia, że są one łatwo dostępne dla młodzieży. A do tego – jak mówią uczniowie – papierosy elektroniczne są też wygodne do ukrycia.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło już prace nad nowymi przepisami, które mają na celu zakazanie sprzedaży e-papierosów jednorazowych. Projekty ustaw mają być wdrożone w życie jeszcze przed wakacjami.

Eksperci alarmują, że odsetek palaczy w Polsce rośnie. Według danych Polskiej Akademii Nauk prawie 30 proc. Polaków pali papierosy codziennie. A to z kolei zwiększa ryzyko chorób cywilizacyjnych i przyczynia się do wzrostu śmiertelności w Polsce.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Poznańska młodzież znalazła nową rozrywkę. Nastolatki jeżdżą na zderzakach tramwajów (wiadomosci.wp.pl)

Dziesiątki tysięcy cudzoziemców mieszkają i pracują w Lubuskiem. Najwięcej jest Ukraińców (gazetalubuska.pl)