w

Dziesiątki tysięcy cudzoziemców mieszkają i pracują w Lubuskiem. Najwięcej jest Ukraińców (gazetalubuska.pl)

W województwie lubuskim liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wzrosła do prawie 36 tysięcy. Oznacza to wzrost o jakieś tysiąc osób w porównaniu z rokiem poprzednim. Największą grupę stanowią oczywiście obywatele Ukrainy. Aczkolwiek nie brakuje też obywateli z wielu innych zakątków świata, takich jak Sri Lanka, Tajwan, Uganda, Korea Południowa czy Burundi.

Spośród blisko 36 tysięcy obcokrajowców, którzy są ubezpieczeni na terenie województwa lubuskiego, prawie 80 proc. stanowią Ukraińcy.

W Gorzowie Wielkopolskim, oprócz Ukraińców, jest zarejestrowanych wielu obywateli Białorusi, Gruzji i Mołdawii. W Zielonej Górze jest podobnie – tutaj też liczba obywateli Białorusi i Gruzji jest znacząca. Jednakże należy też dodać, że południowa część województwa przyciąga również mieszkańców Ugandy, Południowej Afryki czy Estonii.

Spośród cudzoziemców ubezpieczonych w Lubuskiem prawie 24 tysiące pracuje na umowę o pracę, a ponad tysiąc prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostałe osoby zatrudnione są na różnych umowach o pracę.

Warto podkreślić, że rzeczywista liczba cudzoziemców, którzy pracują w województwie lubuskim, może być wyższa. A to dlatego, że niektórzy z nich nie są ubezpieczeni w ZUS z powodu pracy w szarej strefie lub zatrudnienia na umowach nieoskładkowanych. Ponadto, część z nich podlega także ubezpieczeniom w KRUS.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Co trzeci uczeń w Szczecinie używa e-papierosów do łagodzenia stresu (www.rmf24.pl)

Od sufitu oderwał się tynk i spadł na uczniów w trakcie lekcji (spottedlublin.pl)