w

Budowa pierwszej małej elektrowni atomowej w Polsce. Obiekt powstanie pod Oświęcimiem (zakopane.naszemiasto.pl)

Przygotowania do budowy małej elektrowni atomowej w Stawach Monowskich k. Oświęcimia są już na bardzo zaawansowanym etapie. Spółka Orlen Synthos Green Energy planuje, że pierwszy modułowy reaktor atomowy (SMR) powstanie do 2030 roku.

Ekspert OSGE, Dawid Piekarz, potwierdził postęp prac związanych z budową SMR pod Oświęcimiem. Wkrótce rozpoczną się szczegółowe badania terenowe – geologiczne, sejsmiczne, hydrologiczne i geofizyczne, które zweryfikują wstępne analizy inwestycji. Piekarz podkreśla, że jeśli nie pojawią się żadne niespodzianki, budowa SMR może zostać ukończona do końca dekady.

Przygotowania obejmują też konsultacje społeczne z udziałem lokalnych władz i mieszkańców, którzy pytają głównie o kwestie bezpieczeństwa. Eksperci zapewniają, że proces badań i zezwoleń ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa przyszłej elektrowni.

SMR ma dostarczać energię dla spółki Synthos, która odchodzi od węgla na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań, zgodnych z europejskimi przepisami klimatycznymi. Synthos, będąc udziałowcem OSGE, dąży do budowy modułowych reaktorów atomowych z użyciem technologii BWRX-300.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Gdyńska policja opublikowała wizerunek mężczyzny podejrzanego o pobicie przy ul. Płk. Dąbka (dziennikbaltycki.pl)

Inspektorzy przeprowadzali kontrole autokarów. Zatrzymano dowody rejestracyjne i wypisano mandaty (katowice.naszemiasto.pl)